Historia

Bolesław Prus jako powstaniec styczniowy. "Chciał się odciąć od tego"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 05:50
- Bardzo długo nie wracał do wspomnień o swoim udziale w powstaniu 1863 roku. To było dla niego przeżycie traumatyczne – podkreślała w Polskim Radiu prof. Ewa Paczoska, opowiadając o wczesnej biografii Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl Foto: PR

Kiedy w styczniu 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe, Aleksander Głowacki miał niespełna szesnaście lat. Był uczniem gimnazjum w Kielcach (w szkole tej pracował jako nauczyciel jego starszy brat Leon Głowacki), jednak nie tyle skupiał się na nauce, tylko na patriotycznym spiskowaniu.

Wstąpienie do oddziału powstańczego było więc dla Aleksandra naturalną konsekwencją wcześniejszej konspiracji. – On po prostu uciekł ze szkoły do powstania – opowiadał w Polskim Radiu Grzegorz Łęcicki, znawca twórczości Bolesława Prusa.

Aleksander walczył w różnych oddziałach: m.in. pod Kielcami u Dionizego Czachowskiego (weterana powstania listopadowego), na Podlasiu pod dowództwem Aleksandra Czarneckiego "Bończy", w formacji Dzieci Warszawskich u Ludwika Żychlińskiego. W maju 1863 roku wziął udział w bitwie pod Sobolewem, a na początku września – w potyczce pod Białką nieopodal Siedlec.

Pod Białką właśnie, jak opowiadała Polskiemu Radiu prof. Ewa Paczoska, Aleksander "nie tylko powąchał prochu strzelniczego, ale proch smalił mu oczy".

Jak wyglądały dalsze losy – rannego, aresztowanego, później osadzonego na kilka miesięcy w więzieniu – młodego Aleksandra? Jak to powstańcze doświadczenie wpłynęło na zdrowie (fizyczne i psychiczne) przyszłego pisarza? I dlaczego, jak mówili przed radiowym mikrofonem znawcy jego biografii, chciał się odciąć od wydarzeń z 1963-1964 roku? 

Między innymi odpowiedzi na te pytania znajdzie użytkownik serwisu prus.polskieradio.pl.

Czytaj także

"Opowieść o ludziach, którzy nie mogą się porozumieć". "Lalka" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 11:00
– Prus sądził, że nasze serca należy krzepić inaczej, niż robił to Sienkiewicz. Dlatego napisał powieść, która może i dziś irytować czytelnika i z którą ów czytelnik będzie miał pewien kłopot – mówił prof. Józef Bachórz o najsłynniejszym dziele Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Prus usunął Rosjan z "Lalki"? "Pisarz chciał nam coś przez to powiedzieć"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 05:50
- Autor "Lalki" wypreparował w swojej książce prawie doszczętnie rosyjskość Warszawy - podkreślił w rozmowie z portalem Polskiego Radia Paweł Waszak, znawca twórczości Bolesława Prusa. Powody, dla których pisarz zdecydował się na ten ruch, okazują się bardzo intrygujące.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Wokulski. Bezduszny finansista czy nieszczęśliwy romantyk?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 06:00
- Wokulski jest szalenie wieloznaczny, pisarz chciał go właśnie takim pokazać - podkreślał w Polskim Radiu prof. Józef Rurawski, opowiadając o głównym bohaterze "Lalki" Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie mieszkał Stanisław Wokulski? Warszawa śladami Bolesława Prusa i Aleksandra Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 06:00
Bolesław Prus był warszawiakiem z wyboru - urodził się w Hrubieszowie, ale Warszawę pokochał i stał się jej najświetniejszym kronikarzem. W nowym serwisie specjalnym Polskiego Radia prus.polskieradio.pl przypominamy ważne warszawskie miejsca związane zarówno z biografią pisarza, jak i z jego dziełami.
rozwiń zwiń