Historia

Stanisław Wokulski. Bezduszny finansista czy nieszczęśliwy romantyk?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 06:00
- Wokulski jest szalenie wieloznaczny, pisarz chciał go właśnie takim pokazać - podkreślał w Polskim Radiu prof. Józef Rurawski, opowiadając o głównym bohaterze "Lalki" Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl Foto: PR

Bolesław Prus, jak wyjaśniał prof. Józef Rurawski, obdarzył Stanisława Wokulskiego cechami różnorodnymi, elementami pozornie niespójnymi, a nawet wykluczającymi się. Wokulski bowiem ma kilka różnych życiorysów.

Jednym z nich była historia młodego człowieka z podupadłej szlacheckiej rodziny. Potem: subiekta, sprzedawcy sklepowego, który jednocześnie lgnął do wiedzy, do studentów, i który wraz z tymi studentami poszedł do powstania styczniowego. W konsekwencji: skazany na zesłanie Wokulski został, na Syberii, uczonym, choć - o czym przypominał prof. Józef Rurawski - na temat tego wątku czytelnik "Lalki" dowiaduje się stosunkowo najmniej.

Ale to nie wszystko. Wokulski, ten miłośnik literatury romantycznej, zakochał się w arystokratce, pannie Izabeli Łęckiej. - Jedzie więc na wojnę rosyjsko-turecką jako dostawca różnego rodzaju potrzebnych rzeczy dla wojska rosyjskiego. Inni mają mu oczywiście to za złe, bo jest jak gdyby kolaborantem - mówił w Polskim Radiu prof. Józef Rurawski.

***
Paweł Waszak, znawca "Lalki" Bolesława Prusa, dla Polskiego Radia: "Wokulski obiera drogę życiową, która nie do końca jest wyjaśniania przez pisarza"

***
Z jakich powodów stworzenie w polskiej pozytywistycznej powieści pozytywnego bohatera było takim, jak się okazuje, wyzwaniem? Czy Wokulskiemu bliżej do miana "dziecka romantyzmu", "społecznika", a może "kapitalisty"? I dlaczego główny bohater "Lalki", będąc w Paryżu, widział duchy i, jak mówił prof. Krzysztof Rutkowski, czuł się niczym
"rozdeptany owad"?

Między innymi odpowiedzi na te pytania znajdzie użytkownik serwisu prus.polskieradio.pl.

Czytaj także

Bolesław Prus jako powstaniec styczniowy. "Chciał się odciąć od tego"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 05:50
- Bardzo długo nie wracał do wspomnień o swoim udziale w powstaniu 1863 roku. To było dla niego przeżycie traumatyczne – podkreślała w Polskim Radiu prof. Ewa Paczoska, opowiadając o wczesnej biografii Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Prus usunął Rosjan z "Lalki"? "Pisarz chciał nam coś przez to powiedzieć"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 05:50
- Autor "Lalki" wypreparował w swojej książce prawie doszczętnie rosyjskość Warszawy - podkreślił w rozmowie z portalem Polskiego Radia Paweł Waszak, znawca twórczości Bolesława Prusa. Powody, dla których pisarz zdecydował się na ten ruch, okazują się bardzo intrygujące.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie mieszkał Stanisław Wokulski? Warszawa śladami Bolesława Prusa i Aleksandra Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 06:00
Bolesław Prus był warszawiakiem z wyboru - urodził się w Hrubieszowie, ale Warszawę pokochał i stał się jej najświetniejszym kronikarzem. W nowym serwisie specjalnym Polskiego Radia prus.polskieradio.pl przypominamy ważne warszawskie miejsca związane zarówno z biografią pisarza, jak i z jego dziełami.
rozwiń zwiń