Historia

PAST-a w polskich rękach!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 07:00
Oddziały batalionu "Kiliński" zdobywają budynek Dyrekcji Telefonów na ul. Zielnej. Radość przyćmiewają jednak coraz bardziej zaciekłe ataki Niemców na Stare Miasto.
Audio
  • 20 sierpnia powstańcy zdobywają budynek PAST. Trwają zacięte walki o Stare Miasto. Audycję przygotowali: Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.
Budynek PAST przy ul. Zielnej dziś
Budynek PAST przy ul. Zielnej dziśFoto: Wikimedia Commons CC

Walki o PAST-ę rozpoczęły się 20 sierpnia 1944 o 2.00 w nocy. W akcji brało 250 powstańców, którzy atakowali z trzech stron. Do szturmu użyto strażackiej motopompy - przy jej pomocy do budynku wtłoczono mieszankę paliw. Szalejący w gmachu pożar przesądził o zwycięstwie Polaków. Wzięto do niewoli 76 żołnierzy niemieckich, natomiast 21 osób zginęło. Na dachu PAST-y zawieszono polską flagę.

Sukcesem kończy się 20. dnia walk też atak grupy "Chrobry 2" na znajdujący się u zbiegu ulic Towarowej i Pańskiej magazyny Hartwiga. Jest to najdalej wysunięta na północ powstańcza placówka.

Sytuacja znacznie gorzej jednak wygląda na Starym Mieście – przy wsparciu artylerii i lotnictwa oddziały niemieckie zaciekle walczą o pozycje. Hitlerowcy szturmują Stare Miasto z zachodu – ul. Długą i przez pl. Krasińskich - oraz ze wschodu – od Wybrzeża Gdańskiego. Co prawda atak zostaje odparty, ale Niemcy zdobyli ul. Bielańską i dostali się do Banku Polskiego, wzniecając w nim pożar.

Zobacz powstańcze kalendarium w serwisie specjalnym Polskiego Radia powstanie.polskieradio.pl>>>

Polskie Radio, wit

Czytaj także

Szesnasty dzień walk. Śmierć wybitnych poetów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 08:02
W 16. dniu Powstania Warszawskiego toczą się ciężkie walki w rejonie Pałacu Mostowskich. Pod gruzami kamienicy giną dwaj wybitni poeci: Zdzisław Stroiński i Tadeusz Gajcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

18 dzień Powstania. Bombardowanie Starego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 08:19
W 18. dniu Powstania Warszawskiego lotnictwo niemieckie nasila bombardowanie Starego Miasta. Silny ostrzał jest skierowany na Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

19 dzień walk. Generalny szturm na Stare Miasto

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
Mimo faktu, że najcięższa artyleria zostaje skierowana na Stare Miasto, powstańcom udaje się odeprzeć ataki - tak wyglądał 19 sierpnia 1944 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń