Historia

Florian Ceynowa - obudził tożsamość Kaszubów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 06:00
- Po dzień dzisiejszy jest oceniany jako postać kontrowersyjna, niemniej jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że miał wielkie zasługi dla podtrzymania zagrożonej germanizacją tożsamości ludu kaszubskiego – mówił prof. Andrzej Notkowski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona Florianowi Ceynowie. (PR, 5.08.2002)
Florian Ceynowa, źr. Wikimedia Commonsdp
Florian Ceynowa, źr. Wikimedia Commons/dp

200 lat temu urodził się Florian Ceynowa, badacz folkloru i języka kaszubskiego, działacz społeczny uważany za ojca przebudzenia świadomości Kaszubów.

Po studiach medycznych we Wrocławiu powrócił na Pomorze. Tam wdał się w konspirację niepodległościową związaną z Ludwikiem Mierosławskim. Po nieudanej akcji, został aresztowany i skazany na śmierć. Wyrok zamieniono na dożywocie. Przed spędzeniem reszty życia za kratkami uratowała go wiosna ludów.

Po wyjściu z więzienia - na mocy amnestii - zajął się badaniem folkloru i języka kaszubskiego. Opracował podstawy gramatyki i stworzył pierwociny prozy Kaszubskiej. Jego publikacje miały na celu przeciwdziałanie działalności germanizacyjnej zaborców.

- Rzecz bardzo znamienna: wyraźnie dźwięczał tam pewien antagonizm wobec Polski z jednej strony, z drugiej wyraźne było widoczne zaznaczanie odrębności narodowej Kaszubów. A przy tym podkreślony był wyrazisty ładunek społeczny, a mianowicie nienawiść wobec szlachty - mówił prof. Andrzej Notkowski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

To właśnie szlachtę Ceynowa obarczał odpowiedzialnością za zabory. W sposób anegdotyczny zarzucał "braciom Polakom" wywyższanie się i ignorancję w stosunku do Kaszubów.

Głównym powodem kontrowersji wokół Caynowy było jego ciążenie ku Rosji. Za co jeszcze "budziciel Kaszubów" był krytykowany? Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". 

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Kaszuby pomorskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Abraham - król Kaszubów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 07:00
Antek znad Bałtyku, Antek z Tucholskich Borów, Antek spod kościelnych murów - pod takimi pseudonimami publikował swoje artykuły, wzywające do zachowania kaszubskiej tożsamości, późniejszy delegat na konferencję pokojową w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaszubi - ludzie Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 00:30
Posługują się językiem trudnym do zrozumienia dla mieszkańców Wielkopolski czy Mazowsza. Pomorscy autochtoni czują się jednak Polakami. Za to poczucie tożsamości przychodziło im wielokrotnie zapłacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gryf Pomorski" - żołnierze z Borów Tucholskich

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 06:00
W nocy z 8 na 9 czerwca 1942 żołnierze "Gryfa Pomorskiego" dokonali zamachu na pociąg w miejscowości Kamienna Karczma. Nie był to zwykły skład. Miał nim jechać sam Adolf Hitler. Jednak przywódca III Rzeszy w ostatnim momencie zmienił plan podróży.
rozwiń zwiń