Polskie Radio
Section05
Pomorze

Zbrodnia Pomorska. IPN odnalazł w Chojnicach mogiły ze szczątkami ponad stu zamordowanych

W tzw. Dolinie Śmierci w Chojnicach (woj. pomorskie) śledczy IPN i biegli odkryli nieznane dotąd dwie zbiorowe mogiły Polaków wymordowanych jesienią 1939 roku przez formacje niemieckie. Według śledczych znajdują się tam szczątki ponad stu osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa pomorskie Pomorze Chojnice IPN Instytut Pamięci Narodowej okupacja niemiecka zbrodnia pomorska 1939

Ekspert Biznesalert.pl: zmiana lokalizacji elektrowni atomowej opóźni lub wręcz unieważni proces jej budowy

Projekt budowy ma silne wsparcie polityczne nowego rządu, pomimo wcześniejszych wypowiedzi o nowej lokalizacji, które padły ze strony wojewody pomorskiego, która jednak spotkała się z dementi resortu klimatu - powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom elektrownia atomowa Pomorze

Bezpieczeństwo energetyczne. "Polsko-amerykańska współpraca w obszarze energetyki jest kluczowa"

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Po spotkaniu szefowa resortu powiedziała, że Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej, a współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Zobacz więcej na temat:  energetyka elektrownia atomowa Stany Zjednoczone Pomorze ministerstwo klimatu

Śnieżyce nad Polską. Akcja Alfa w Warszawie, sztab kryzysowy w Białymstoku. Kierowcy uważajcie!

Sobotni wieczór na znacznym obszarze Polski przebiega pod znakiem wichur i zamieci śnieżnych. Szczególnie trudna sytuacja jest w centralnej i północno-wschodniej części kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo na drodze kierowcy Polskie Radio Kierowców zima śnieg wiatr społeczeństwo pogoda Warszawa Mazowsze Pomorze Podlasie Białystok Siedlce Ciechanów Łomża regiony

Tragiczny pożar w Gdańsku, w którym zginęło dwoje dzieci. Nowe ustalenia

W piątek doszło w Gdańsku do pożaru domu jednorodzinnego, w którym zginęło dwoje małych dzieci (w wieku 1 roku i 3 lat), a dwie osoby dorosłe zostały poszkodowane. Według doniesień medialnych do tragedii doszło w budynku komunalnym, nadzorowanym przez miejską spółkę. Dom wymagał remontu, wszakże jego stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Pomorze pomorskie regiony społeczeństwo dzieci rodzina straż pożarna pożar

Zamieszanie ws. lokalizacji elektrowni jądrowej. Opozycja i eksperci grzmią. Sytuację wyjaśnia szef KPRM

- Nie ma podstaw, aby zmienić lokalizację elektrowni atomowej na Pomorzu - mówił w Radiu Zet szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jan Grabiec odniósł się do sprawy po tym, jak na wtorkowej konferencji prasowej wojewody pomorskiego i samorządowców z PO pojawiły się wątpliwości co do realizacji projektu budowy elektrowni. Sformułowano nawet sugestie o przeniesieniu inwestycji z gminy Choczewo do Żarnowca. W sprawie reagowała Lewica, jak i opozycja parlamentarna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jakub Wiech Paulina Matysiak Pomorze elektrownia atomowa inwestycje

PSE określiły warunki techniczne przyłączenia elektrowni atomowej na Pomorzu. Kolejny krok w rozwoju polskiej atomistyki

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) określiły parametry wymagane przy przyłączeniu do ogólnopolskiej sieci, planowanej na Pomorzu pierwszej elektrowni jądrowej. Tak wynika z opublikowanego przez PSE spisu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom elektrownia atomowa Pomorze infrastruktura