X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bohater polskich Termopil uroczyście pochowany

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 16:52
W miejscu schronu na Strękowej Górze koło Wizny odbył się symboliczny pogrzeb kapitana Władysława Raginisa. Razem z kapitanem pożegnano jego zastępcę porucznika Stanisława Brykalskiego oraz innych żołnierzy września 1939 roku.
Audio
  • Dariusz Szymanowski, Prezes Stowarzyszenia Wizna 1939, znaleźliśmy wiele rzeczy osobistych kpt. Raginisa
  • Dariusz Szymanowski, Prezes Stowarzyszenia Wizna 1939, Niemcy zbezcześcili ciało kapitana
Pomnik bitwy pod Wizną w Strękowej Górze. fot. wikipediaHiuppoCreative Commons
Pomnik bitwy pod Wizną w Strękowej Górze. fot. wikipedia/Hiuppo/Creative Commons

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w asyście Kompanii Honorowej Wojsk Lądowych. Prezes Stowarzyszenia Wizna 1939 - Dariusz Szymanowski nie podejrzewał, że w czasie ekshumacji znajdą tak wiele rzeczy osobistych należących do żołnierzy. W mogile odkryto dowody potwierdzające, że został tam pochowany kapitan Raginis. Dowodami są: odłamki granatu i łyżka od granatu którym wysadził się w bunkrze w Strękowej Górze.

Uroczystości w Wiźnie, to ceremonia pogrzebowa na którą obrońcy czekali 72 lata. Jej zorganizowanie było naszym moralnym obowiązkiem - dodaje Dariusz Szymanowski. Prezes stowarzyszenia dodaje że, Niemcy zbezcześcili jego ciało, Rosjanie wygnali z miejsca którego bronił a Polacy na długo o nim zapomnieli. Przypomina że, mogiła znajdowała się pod chodnikiem po którym chodzili ludzie.

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

Walki pod Wizną prowadzono od 7 do 10 września w 1939 roku. Nacierające oddziały korpusu generała Heinza Guderiana miały w okolicach tej miejscowości przeprawić się przez Narew. Tu stworzono system bunkrów mający uniemożliwić bądź opóźnić ten manewr. Walczyło w nich ponad 700 żołnierzy. Bitwa ta często nazywana jest Polskimi Termopilami, ze względu na bohaterstwo walczących tam żołnierzy. Musieli się zmierzyć z wielokrotnie większymi siłami niemieckimi (42 tys. żołnierzy) i zatrzymali je na ponad dwa dni. Dowódca obrony Wizny kapitan Władysław Raginis nie chciał iść do niewoli i wysadził się granatem w bunkrze w Strękowej Górze. 

O obronie Wizny traktuje utwór szwedzkiego zespołu metalowego Sabaton "40:1". W wywiadzie dla jednej z polskich gazet lider grupy, Joakim Brodén, powiedział - polski fan przesłał nam kiedyś informację o bitwie pod Wizną. Kiedy przeczytaliśmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego przyjaciół, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśmy najpierw, iż nie może być prawdziwa. Taka niesamowita odwaga, by 720 żołnierzy stawiało opór 42 tys. Niemców! - powiedział Joakim Brodén.

 

IAR, wikipedia.pl, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkryto szczątki Raginisa, dowódcy spod Wizny?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 13:24
Koło Góry Strękowej przeprowadzono ekshumację szczątków, które mogą należeć do kapitana Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną w 1939 roku. 720 żołnierzy stawiało tam opór 300 tysiącom sił niemieckich.
rozwiń zwiń