Historia

Jak wyglądały pierwsze dni wojny na Ukrainie? Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 15:10
W reportażu "Ucieczka z miasta potępionych" Maciej Jastrzębski opowiada o pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, które spędził w Moskwie. O wyjeździe zagranicznych dziennikarzy z Rosji po tym, gdy Kreml wprowadził wojenną cenzurę i o swoich spotkaniach z ukraińskimi uchodźcami oraz żołnierzami walczącymi o wolność Ukrainy.
Jak wyglądały pierwsze dni wojny? O tym w reportażu Macieja Jastrzębskiego
Jak wyglądały pierwsze dni wojny? O tym w reportażu Macieja Jastrzębskiego Foto: Shutterstock

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. 


Posłuchaj
26:22 "Ucieczka z miasta potępionych" - reportaż Macieja Jastrzębskiego "Ucieczka z miasta potępionych" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

***

W lutym 2022 roku Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały inwazji na terytorium Ukrainy. Ukraińskie punkty dowodzenia, składy broni i lotniska zostały poddane ostrzałowi rakietowemu, a z terytorium Rosji i Białorusi nastąpił atak wojsk lądowych. Siły zbrojne obu państw rozpoczęły ze sobą regularną walkę, której towarzyszą starcia piechoty, sił pancernych i bombardowania.

Działania strony rosyjskiej charakteryzują się przy tym brutalnością wobec ludności cywilnej, w tym dokonywaniem zbrodni wojennych oraz działaniami dezinformacyjnymi. Liczne kraje wprowadzały sankcje gospodarcze wobec Ukrainy. 

Od początku inwazji zauważalna była konsolidacja społeczeństwa ukraińskiego - do obrony terytorialnej wstąpiło ok. 100 tys. osób, czołowi politycy potępili inwazję. Odnotowano także wzrost nastrojów niechętnych wobec Rosji, w tym także wśród duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. 

Czytaj również:

***

Tytuł reportażu: "Ucieczka z miasta potępionych"

Autor: Maciej Jastrzębski 

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 2.10

ans