X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Publicysta z Izraela proponuje Putinowi temat wystąpienia: sowieckie zbrodnie na Żydach

15.01.2020 12:07
Izraelski dziennikarz Eldad Beck zaproponował Władimirowi Putinowi temat przemówienia, z którym przywódca Rosji mógłby wystąpić 23 stycznia w Jerozolimie, podczas 5. Światowego Forum Holokaustu. - 75 lat temu Związek Radziecki aresztował Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Raoula Wallenberga. To coś, o czym m.in. powinien opowiedzieć prezydent Putin - zaapelował Beck w serwisie Twitter.
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
17 stycznia przypada 75. rocznica uprowadzenia przez Sowietów Raoula Wallenberga, szwedzkiego przedsiębiorcy i dyplomaty, który pod koniec II wojny światowej jako sekretarz poselstwa szwedzkiego w Budapeszcie uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów oraz powołał specjalną "sekcję humanitarną" przy poselstwie Szwecji. Tego dnia w 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Węgry, Wallenberg został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Moskwy. Jego dalsze losy nie są znane. 
W ocenie Eldada Becka ten fakt historyczny, jak i pozostałe zbrodnie popełnione przez ZSRR na Żydach przed, w trakcie, jak i po II wojnie światowej powinny być tematem przewodnim przemówienia rosyjskiego prezydenta podczas 5. Światowego Forum Holokaustu. 
W 1963 roku Raoul Wallenberg został pośmiertnie odznaczony przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Stał się symbolem działalności na rzecz ratowania życia ludzkiego w całej Europie.
23 stycznia w Izraelu ma się odbyć 5. Światowe Forum Holokaustu. W zeszłym tygodniu Andrzej Duda ogłosił, że nie weźmie udziału w spotkaniu w Jerozolimie. Jak przekazał, z zaproszenia na forum wynika, że wystąpienie prezydenta Polski nie jest przewidziane, a głos zabrać mają prezydenci Rosji, Niemiec i Francji, a także przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA.
Światowe Forum Holokaustu, zatytułowane "Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem", organizowane jest przez Fundację Światowego Forum Holokaustu, we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem i pod patronatem prezydenta Izraela. Udział w Forum potwierdziło około 30 przywódców z całego świata.
Źródło: tysol.pl/MSZ/PAP/IAR/dad

IPN planuje prace poszukiwawczo - ekshumacyjne w Hucie Pieniackiej na Ukrainie

14.01.2020 16:03
Instytut Pamięci Narodowej chce przeprowadzić w tym roku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne ofiar rzezi wołyńskiej w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. W tej wsi, 28 lutego 1944 roku, doszło do pacyfikacyj polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło około 850 osób. Zbrodni dokonali, według śledztwa IPN, ukraińscy policjanci z jednego batalionów 4. Pułku Policji SS pod niemieckim dowództwem, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich.

Szef Dumy: atmosfera w Polsce przygotowała grunt pod Holokaust

14.01.2020 16:53
W Rosji, która planuje uczczenie 17 stycznia jako rocznicy wyzwolenia Warszawy podczas II wojny światowej, media i politycy sugerują, że rocznica ta jest w Polsce "ignorowana". Taki punkt widzenia wyraziła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Ponadto szef rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził, że przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko jej władz przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu.

Polacy żądają sprawiedliwości za eksperymenty w obozach koncentracyjnych

15.01.2020 09:49
W polskich sądach toczą się sprawy byłych więźniów obozów koncentracyjnych domagających się odszkodowań od państwa niemieckiego.