X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy żądają sprawiedliwości za eksperymenty w obozach koncentracyjnych

15.01.2020 09:49
W polskich sądach toczą się sprawy byłych więźniów obozów koncentracyjnych domagających się odszkodowań od państwa niemieckiego.
Audio
  • W polskich sądach pozwy przeciwko RFN o odszkodowanie za eksperymenty pseudomedyczne w obozach koncentracyjnych. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludziFoto: Shutterstock

Sprawę pozwu Adama Kowalewskiego, syna Jerzego Kowalewskiego poddawanego w Auschwitz-Birkenau eksperymentom pseudomedycznym, prowadzi od 2018 roku mecenas Stefan Hambura. W jego ocenie, potrzeba jednak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub zmian w prawie, by poszkodowani przez III Rzeszę mogli skuteczniej dochodzić swych praw.

Adwokat powiedział Polskiemu Radiu, że pozew Adama Kowalewskiego został przetłumaczony na język niemiecki i jest na etapie doręczania stronie niemieckiej. Adam Kowalewski, który domaga się 400 tysięcy złotych odszkodowania, urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jak zaznaczył Stefan Hambura, choroba to efekt eksperymentów pseudomedycznych w Auschwitz-Birkenau na ojcu powoda.

- To tak zwany syndrom drugiej generacji. To jest ogólnie znane i uznane na świecie. Mam nadzieję, że polski wymiar sprawiedliwości się tym zajmie i się nie ugnie. Chociaż mamy tu problem z tak zwanym immunitetem jurysdykcyjnym, czyli możliwością pozywania, w tym przypadku RFN, przed polskimi sądami - tłumaczył prawnik.

Na immunitet jurysdykcyjny państwa powołał się także warszawski Sąd Okręgowy, oddalając w październiku pozew Barbary Gautier. Kobieta jako 3,5-letnia dziewczynka trafiła do Auschwitz-Birkenau, gdzie była poddawana pseudonaukowym eksperymentom prowadzonym przez Josefa Mengele.

Brakuje przepisów

Według sądu, w naszym prawie brakuje przepisu przewidującego jurysdykcję sądów polskich w zakresie pozwów obywateli naszego kraju przeciwko innemu państwu. Tę sprawę miał zbadać Trybunał Konstytucyjny, rozstrzygając wniosek grupy posłów z 2017 roku. Domagali się oni stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisu Kodeksu postępowania cywilnego. Wyłącza on zobowiązania o odszkodowanie należne od obcego państwa z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. - Kadencja Sejmu się zakończyła i nastąpiła dyskontynuacja wniosku, być może trzeba będzie zmienić odpowiednio zapisy Kodeksu postępowania cywilnego. Tą sprawą, jak mi do tej pory wiadomo, Trybunał się nie zajął. Szkoda, bo z dnia na dzień jest coraz mniej osób, takich jak pani Barbara Gautier, która jest bezpośrednią ofiarą II wojny światowej - powiedział Stefan Hambura.

Mimo obecnej sytuacji prawnej, polski prawnik oczekuje, że w sprawie Adama Kowalewskiego sąd zajmie merytoryczne stanowisko dotyczące istoty pozwu syna byłego więźnia Auschwitz-Birkenau. - Będzie to też jeden z argumentów za tym, że polski ustawodawca chce zadośćuczynień dla takich osób - ocenił.

6 grudnia na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau Barbara Gautier wręczyła kanclerz Angeli Merkel list. Była więźniarka prosi w nim o jak najszybszą pomoc finansową dla wciąż żyjących ofiar II wojny światowej w Polsce.

Jednocześnie Stefan Hambura zapowiedział też powstanie ogólnopolskiego stowarzyszenia polskich ofiar II wojny światowej oraz ich potomków.


IAR/dad

Niezwykła muzyka Konstantego Gorskiego zasługuje na pamięć i uznanie

14.01.2020 12:00
"Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą" - przekonują Yoanna Ayers, znana śpiewaczka i dr Grzegorz Seroczyński, dyplomata i językoznawca.

Lwów: młodzieżowe spotkanie kolędnicze "Z kolędą ku przyjaźni"

14.01.2020 11:22
W domu parafialnym przy kościele św. Antoniego we Lwowie, studenci polskiego pochodzenia i wolontariusze zrzeszeni w klubie "Strefa Młodzieży" spotkali się na spotkaniu opłatkowym "Z kolędą ku przyjaźni". Wspólnie kolędowano, dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia.

IPN planuje prace poszukiwawczo - ekshumacyjne w Hucie Pieniackiej na Ukrainie

14.01.2020 16:03
Instytut Pamięci Narodowej chce przeprowadzić w tym roku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne ofiar rzezi wołyńskiej w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. W tej wsi, 28 lutego 1944 roku, doszło do pacyfikacyj polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło około 850 osób. Zbrodni dokonali, według śledztwa IPN, ukraińscy policjanci z jednego batalionów 4. Pułku Policji SS pod niemieckim dowództwem, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich.

Szef Dumy: atmosfera w Polsce przygotowała grunt pod Holokaust

14.01.2020 16:53
W Rosji, która planuje uczczenie 17 stycznia jako rocznicy wyzwolenia Warszawy podczas II wojny światowej, media i politycy sugerują, że rocznica ta jest w Polsce "ignorowana". Taki punkt widzenia wyraziła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Ponadto szef rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził, że przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko jej władz przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu.