X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. "My jesteśmy braćmi i siostrami"

27.01.2020 16:32
Zaproponowałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wspólne uczczenie pamięci żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką - poinformował prezydent Andrzej Duda. Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
Audio
  • W Oświęcimiu prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o współpracy oraz wspólnej przeszłości. Obaj politycy oraz delegacje z około 50 państw biorą dziś udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz-Birkenau. Materiał Przemysława Lisa (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski PAP/Andrzej Grygiel

Prezydenci Duda i Zełenski spotkali się w poniedziałek w Oświęcimiu przed głównymi obchodami 75. rocznicy oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Prezydent Duda w oświadczeniu dla mediów po spotkaniu z przywódcą Ukrainy poinformował, że złożył mu propozycję wspólnego uczczenia żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. razem walczyli z bolszewikami i Armią Czerwoną. - Zaproponował prezydentowi, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką. To jest stulecie Bitwy Warszawskiej, ale to jest także stulecie tamtej wielkiej wojny - dodał. - To jest na pewno element naszej dobrej, wspólnej historii i zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy tę pamięć uczcili - dodał.

Przypomniał też, że pod porozumieniem o wspólnej walce z bolszewikami 100 lat temu podpisali się marszałek Józef Piłsudski i Symon Petlura - przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej i naczelny dowódca jej wojsk.

Delikatne kwestie historyczne

Duda wyraził także zadowolenie z rozmów dotyczących innych kwestii historycznych. - Cieszę się, że wiele elementów historycznych, które były w impasie do tej pory teraz spokojnie i konsekwentnie jest przełamywanych. Podziękowałem panu prezydentowi za przychylność wobec działań ekshumacyjnych, dzięki którym będzie możliwe upamiętnienie poległych polskich żołnierzy we Lwowie i w innych miejscach - zaznaczył.

Prezydent Duda przekazał też, że jednym z tematów rozmów była sytuacja na Ukrainie - w szczególności na obszarze okręgów Donieckiego, Ługańskiego i okupowanego Krymu - oraz relacje z Rosją. - Dla Polski sprawa jest jednoznaczna. My żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział. - To jest nasza jednoznaczna postawa i Ukraina zawsze może na naszą jednoznaczną postawę liczyć - zapewnił prezydent.

Andrzej Duda podziękował też Zełenskiemu za jego "obecność i postawę w Jerozolimie kilka dni temu" i oddanie w instytucie Yad Vashem hołdu Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Zełenski: jesteśmy braćmi i siostrami

Prezydent Ukrainy zapewnił, że po tym jak udało się obniżyć emocje w sprawach dotyczących tragicznej przeszłości Polaków i Ukraińców, m.in. poprzez zniesienie moratorium na poszukiwania szczątków polskich ofiar na terenie Ukrainy, strona ukraińska będzie akcentować to, co łączy oba narody. - W przyszłości tak będzie. Na przykład 100-lecie Bitwy Warszawskiej w sierpniu, a w przeciągu całego roku będzie wiele wspólnych przedsięwzięć - zapewnił Zełenski, podając jako jedno z nich wizytę prezydenta Polski na Ukrainie. Zauważył przy tym, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami, o tym nigdy nie możemy zapominać - oświadczył.

Zełenski dziękował również za polskie działania na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy i za "aktywny udział w przedłużeniu sankcji wobec Rosji".

Prezydent Ukrainy podkreślił znaczenie obecności w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. - Holokaust pozostawił na sercu Ukrainy bliznę; co czwarta z ofiar Shoah była z Ukrainy (...). Nigdy nie zapomnimy o prawie dziewięciu milionach Ukraińców - wojskowych i cywili - którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej w walce z reżimem hitlerowskim - powiedział Zełenski.

Przypomniał też, że Polska jako pierwsza odczuła konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych, co pozwoliło nazistom dokonać Holokaustu. - Dzisiaj Europa i świat nie mają prawa milczeć, jak to było w 1939 roku. Europa i świat nie powinny być obojętne - mówił.

- Dzisiaj oddajemy hołd ofiarom Holokaustu i jako odpowiedzialne, demokratyczne państwa na zawsze mówimy „nie” totalitarnym ideologiom, ksenofobii, agresji, jakimkolwiek przejawom represji i nienawiści i nietolerancji - dodał prezydent Ukrainy.

Uroczystości w Auschwitz

W uroczystościach, których kulminacją jest ceremonia przy bramie głównej byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, zaplanowano udział ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu, a także 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwoliła 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 

PAP/IAR/dad

Byli więźniowie i prezydent Polski oddali hołd straconym w Auschwitz

27.01.2020 10:39
Kilkudziesięcioro byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli w poniedziałek wieńce pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwitz I. To pierwszy akcent obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.

"Stacja końcowa Auschwitz" - jedyna znana książka w całości napisana w obozie

27.01.2020 13:36
"Stacja końcowa Auschwitz" to relacja holenderskiego Żyda - Eddy'ego de Winda z pobytu w Auschwitz, napisana w całości w obozie. Po raz pierwszy została opublikowana w 1946 r., jej wznowienie nastąpiło w 1980 r. W styczniu, 75 lat od wyzwolenia obozu, ukazała się w wielu krajach.

Prezydent Izraela zaprosił polskiego prezydenta do złożenia wizyty w Jerozolimie

27.01.2020 14:02
Prezydent Reuven Rivlin zaprosił prezydenta Andrzeja Dudy do wizyty w Izraelu. Obaj politycy spotkali się w Oświęcimiu przed rozpoczęciem popołudniowych uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Jednym z tematów rozmowy prezydentów były kontrowersje wokół niedawnego Światowego Forum Holokaustu w Izraelu. Andrzej Duda nie wziął w nim udziału, bo organizatorzy odmówili mu wystąpienia podczas uroczystości.