Redakcja Polska

USA: Rosja prowadzi kampanię dezinformacyjną w sprawie koronawirusa

23.02.2020 12:00
Stany Zjednoczone oskarżają Rosję o prowadzenie na szeroką skalę kampanii dezinformacyjnej w sprawie koronawirusa. Przedstawiciele amerykańskich władz poinformowali agencję AFP, że tysiące powiązanych z Rosją kont w mediach społecznościowych - na Twitterze, Facebooku i Instagramie - podjęły skoordynowane działania, alarmując o nowym koronawirusie i zakłócając globalne wysiłki na rzecz walki z epidemią.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne PAP/EPA/YONHAP

Według strony amerykańskiej kampania dezinformacyjna "promuje bezpodstawne teorie spiskowe, że Stany Zjednoczone i Centralna Agencja Wywiadowcza CIA stoją za wybuchem epidemii COVID-19". W działaniach tych upatrują "wyraźnej próby zniszczenia amerykańskiego wizerunku".

Philip Reeker, zastępca amerykańskiego sekretarza stanu do spraw Europy i Eurazji ostrzegł, że "zamiarem Rosji jest siać niezgodę, a także podważać amerykańskie instytucje i sojusze od wewnątrz, w tym poprzez tajne, oszczercze kampanie, mające na celu wywieranie wpływu". Dodał, że "rozpowszechniając dezinformację na temat koronawirusa, rosyjskie wrogie podmioty po raz kolejny decydują się zagrozić bezpieczeństwu publicznemu, odwracając uwagę od globalnej reakcji w dziedzinie zdrowia".

W Chinach wirus spowodował śmierć ponad 2300 osób, kilka osób zmarło też w innych krajach. Liczbę zakażonych ogółem szacuje się na 76 tysięcy.


IAR/dad

WHO o walce z koronawirusem: możliwe jest powstrzymanie epidemii

22.02.2020 10:28
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że wierzy, iż możliwe jest powstrzymanie epidemii koronawirusa

Emmanuel Macron inauguruje Międzynarodowy Salon Rolniczy w Paryżu

22.02.2020 13:13
Targi co roku odwiedza około sześciuset tysięcy osób. Bierze w nich udział około tysiąca wystawców i niemal czterdzieści tysięcy osób zawodowo związanych z rolnictwem i przemysłem spożywczym

Lwowscy harcerze świętują Dzień Myśli Braterskiej

22.02.2020 15:53
W przypadającym 22 lutego dniu urodzin założycieli skautingu sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell, harcerze i skauci na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Tradycyjnie to święto obchodzone jest również przez lwowskich harcerzy z Harcerstwa Polskiego na Ukrainie.