X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ dla "Politico": to Niemcy, a nie Polska, muszą przezwyciężyć brzemię historii

07.11.2020 10:49
Dobre stosunki z Niemcami są dla Polski priorytetem, ale muszą być oparte na otwartym dialogu. To Niemcy muszą przezwyciężyć brzemię historii i nienaprawione krzywdy II wojny światowej – pisze w artykule w "Politico" wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu Auschwitz
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu AuschwitzCC/Wikimedia Commons

Wiceszef MSZ w swoim artykule nawiązuje do tekstu Williama Echiksona, dyrektora brukselskiego biura organizacji Unia Europejska na rzecz Postępowego Judaizmu. Echikson pisze w nim, że Niemcy potrafiły się zmierzyć ze swoją trudną historią, i pyta, dlaczego nie może tego zrobić Polska.

Echikson krytykuje też w tekście polski rząd za to, że "nadal wykorzystuje historię, by zatruwać stosunki z Niemcami, i regularnie żąda, aby Berlin zrekompensował Warszawie szkody wyrządzone krajowi podczas II wojny światowej".

Ciemny obraz pamięci o Holokauście w Polsce

W opinii Szynkowskiego vel Sęka Echikson przedkładał emocje nad logikę i fakty, próbując zdyskredytować politykę polskiego rządu w dwóch szczególnie wrażliwych obszarach: relacjach ze społecznością żydowską i stosunkach z Niemcami.

"Echikson namalował szczególnie ciemny obraz stanu pamięci o Holokauście w Polsce. Jego wnioski są mylące i pełne stereotypów. W rzeczywistości Polska przeznacza ogromne środki na upamiętnianie i edukację dotyczącą Holokaustu. Wydatki te nie spadły od czasu dojścia do władzy PiS w 2015 r. - wręcz przeciwnie, wzrosły" – pisze w artykule polski wiceminister.

Edukacja o Holokauście - obowiązkiem

Wiceszef MSZ podkreśla, że polski rząd uważa edukację o Holokauście za swój obowiązek. "W rzeczywistości Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, w których jest to obowiązkowe na wszystkich poziomach nauczania. Rząd polski również traktuje antysemityzm jako poważne zagrożenie; zapobieganie mu jest od wielu lat integralną częścią polityki PiS. Warto zauważyć, że akty wandalizmu na cmentarzach żydowskich i inne godne ubolewania incydenty antysemickie są w Polsce rzadkością. Kiedy już się zdarzają, władze państwowe zdecydowanie je potępiają. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich instytucje żydowskie w Polsce nie wymagają ochrony bezpieczeństwa, ponieważ nie są celem przemocy" – czytamy w jego tekście.

Szynkowski vel Sęk wskazuje, że Echikson mylnie informuje o "polskich regulacjach dotyczących cenzury Holokaustu". "Prezydent RP zaniepokojony niektórymi aspektami ustawy ze stycznia 2018 r. skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał ją za niezgodną z Konstytucją. Jeszcze przed orzeczeniem polski parlament uchylił sporne przepisy. Ustawa nie przeszkodziła żadnej naukowej, oświatowej czy wydawniczej działalności związanej z Holokaustem - jeśli już, jej efektem ubocznym było ponowne zainteresowanie tematem" - podkreśla.

Ignorowanie tego co wspólne

Zdaniem polskiego wiceministra Echikson w swoim tekście ignoruje wspólną polsko-niemiecką historię, kulturę, gospodarkę i interesy geopolityczne obu krajów, a także wysoki stopień sympatii do Niemiec w Polsce.

"Nie ma oznak pogorszenia relacji. Polska jest obecnie piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec. Obecny rząd finansuje również naukę języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej w Polsce i stworzył przyjazną atmosferę dla niemieckich inwestorów. Z pewnością nie można tego postrzegać jako gestów antyniemieckich" - pisze.

Wiceminister podkreśla, że utrzymanie wzajemnie korzystnych stosunków z Niemcami będzie nadal zajmować wysokie miejsce w programie rządu, ponieważ ma to fundamentalne znaczenie dla pokoju i dobrobytu Polski, Niemiec i całej Europy.

Otwarty dialog - kluczowy dla dobrych relacji

"Te dobre relacje mogą się rozwijać tylko wtedy, gdy opierają się na otwartym dialogu. Dlatego nasz rząd zaczął mówić o naszych interesach, także w kwestiach o znaczeniu historycznym. Tylko ktoś, kto nie zdaje sobie sprawy z ogromu cierpienia Polaków lub jest całkowicie pozbawiony empatii, mógłby zarzucić polskiemu rządowi próby manipulowania historią dla konkretnych, natychmiastowych korzyści, jak to uczynił Echikson. To nie Polska - ofiara II wojny światowej - musi „przezwyciężyć swoją historię”, aby nie zakłócać stosunków z Niemcami. Niemcy nadal muszą zastanawiać się i podejmować działania, aby przezwyciężyć ogromne brzemię historii, okrucieństwo i nienaprawione krzywdy II wojny światowej" – podkreśla.

Wskazuje, że zło raz popełnione nie może zostać wymazane, jednak można podjąć próby jego naprawy, zarówno moralnie, jak i finansowo. "Tylko wtedy możemy mówić o autentycznym przebaczeniu i pojednaniu. Do tego czasu pojednanie pozostaje frazesem i nie staje się faktycznym zbliżeniem między dwoma narodami" - podsumowuje.

Jak powiedział Szynkowski vel Sęk, artykuł Echiksona musiał doczekać się odpowiedzi ze strony Polski. "Miałem wrażenie, że wpisuje się on w cykl mydlanej opery, która ma na celu dyskredytowanie polskiego konserwatywnego rządu w oczach międzynarodowej opinii publicznej. Jak to w mydlanej operze bywa, ważne są emocje, a nie logika i fakty. Autor wykorzystał dwa pola emocjonalne. Po pierwsze zarzuty dotyczące rzekomego antysemityzmu w Polsce. Po drugie, kwestie relacji polsko-niemieckich. Ustawienie w ten sposób narracji artykułu, że Niemcy rozliczyły się z własną historia, a Polska, która była ofiarą wojny, nie potrafi tego zrobić, to postawienie sprawy na głowie" – powiedział.


PAP/dad

Andrzej Poczobut : białoruskie władze zaciekle zwalczają język polski

06.11.2020 13:34
Członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut powiedział, że język polski jest zaciekle zwalczany przez białoruskie władze. Dziennikarz wziął udział w VII Zjeździe Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Spotkanie odbywa się w formie online.

Francja: dziennik "L’Opinion" o "niespożytym duchu Polski" i odbudowie Rzeczypospolitej

06.11.2020 14:32
Francuski dziennik "L’Opinion" opublikował w piątkowym wydaniu serię artykułów poświęconych najnowszej historii Polski, napisanych przez polskich historyków i publicystów. Autorem jednego z tekstów o "niespożytym duchu Polski" jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W artykułach przybliżono proces odbudowy niepodległej Polski po pierwszej wojnie światowej.

VII Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Rośnie rola mediów

06.11.2020 16:07
W Warszawie odbył się VII Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Online uczestniczyli w nim przedstawiciele ponad 50. redakcji oraz zaproszeni goście.