Redakcja Polska

Ostatni polscy żołnierze wrócili z misji w Afganistanie

01.07.2021 12:17
W środę we Wrocławiu wylądował samolot z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany PKW w tym kraju. Tym samym cały polski personel wojskowy, obecny w Afganistanie, wrócił do Polski.
Audio
  • Ostatni polscy żołnierze wrócili z misji w Afganistanie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas powitania żołnierzy wracających z Afganistanu
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas powitania żołnierzy wracających z Afganistanu Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Misja w Afganistanie była jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli tam obecni prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej. W czerwcu prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników, Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w tym kraju i z końcem czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.

Wracających do kraju żołnierzy powitał we Wrocławiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podziękował żołnierzom za służbę i zapewnił, że jest ona doceniona. "Wypełniliście misję, udowodniliście, że żołnierze wojska polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników, kiedy jest taka potrzeba. Była to misja stanowiąca olbrzymie wyzwanie. Po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem, przed jakim stanęło wojsko polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą" - mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że udział w tej misji kosztował życie kilkadziesiąt osób. Zapewnił o otoczeniu troską przez państwo weteranów i ich najbliższych. "Niestety 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, a dwustu zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich, pamięta o ich rodzinach. Dwa lata temu została znowelizowana ustawa o weteranach znacząco poszerzająca zakres wsparcia, jakiego państwo polskie udziela weteranom i ich rodzinom" - mówił Mariusz Błaszczak.

14 kwietnia Rada Północnoatlantycka – główny polityczny organ decyzyjny NATO – uznała, że "nie ma militarnego rozwiązania" wobec wyzwań, przed którymi stoi Afganistan, i poinformowała o zakończeniu sojuszniczej misji w tym kraju. Zapewniła, że "wycofanie będzie uporządkowane, skoordynowane i przemyślane" i ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Zagraniczne wojska pojawiły się w Afganistanie zaraz po obaleniu przez USA władzy talibów w 2001 roku. Polacy najpierw wysłali na miejsce niewielką grupę saperów, a w 2007 roku weszli w skład największej jak dotąd misji NATO. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami NATO wszystkie kraje Sojuszu, które mają na miejscu swoje wojska, rozpoczęły już proces wycofywania oddziałów. Ostatni zagraniczni żołnierze wyjadą z Afganistanu najpóźniej do 11 września.

IAR/ep

Szef dyplomacji Niemiec: nie wyobrażam sobie Unii bez Polski

01.07.2021 07:46
Sprowadzanie naszej współpracy w ramach UE i NATO wyłącznie do Nord Stream 2 byłoby, zważywszy na bliskie dwustronne relacje między Niemcami i Polską, bardzo nie w porządku – mówi w rozmowie z czwartkową "Rzeczpospolitą" Heiko Maas, szef MSZ Niemiec.

30 lat temu rozwiązano Układ Warszawski

01.07.2021 09:19
30 lat temu, 1 lipca 1991 r., w Pradze podpisany został protokół o likwidacji Układu Warszawskiego. Jeszcze w 1990 r. jego koniec nie był oczywisty, a długi proces demontażu napotykał wiele barier. Przemiany w krajach Europy Środkowej sprawiły, że UW był martwy wiele miesięcy przed formalną likwidacją.

Żaryn o telekonferencji Putina: to nieudolna próba maskowania niewydolności rosyjskiego państwa

01.07.2021 10:48
Spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z obywatelami zostało przygotowane jako profesjonalny produkt propagandowy; to nieudolna próba maskowania niewydolności rosyjskiego państwa - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.