Redakcja Polska

Frontex wyśle na granicę z Litwą zespoły szybkiego reagowania

12.07.2021 16:37
Unijna agencja Frontex wyśle na granicę z Litwą zespoły szybkiego reagowania, by pomóc jej z presją migracyjną z Białorusi. Poinformował o tym dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri na spotkaniu z deputowanymi z komisji spraw zagranicznych oraz swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Od ubiegłego miesiąca władze w Wilnie zmagają się z napływem nielegalnych migrantów i oskarżają reżim w Mińsku o wykorzystywanie ich w wojnie hybrydowej.
Audio
  • Nielegalni migranci przylatują do Mińska za 15 tysięcy euro i następnie uciekają na Litwę - tak mówiła unijna komisarz do spraw wewnętrznych. Wskazała na celowe działania białoruskiego reżimu w podsycaniu kryzysu migracyjnego na granicy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Litewscy żołnierze zabezpieczają granicę z Białorusią
Litewscy żołnierze zabezpieczają granicę z BiałorusiąLithuanian_MoD/Twitter
Ponad tydzień temu unijna agencja Frontex wysłała na granicę litewsko-białoruską kilkunastu oficerów. Teraz ta grupa ma wzrosnąć do 60, więcej ma być także wysłanych wozów patrolowych.
Wcześniej Frontex zapowiedział, że zapewni również ekspertów, którzy będą pomagać Litwie w gromadzeniu danych o nielegalnych przekroczeniach i wymianie informacji operacyjnych.

Szef litewskiej dyplomacji domaga się sankcji
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis mówił przed naradą z udziałem szefów dyplomacji unijnych krajów w Brukseli , że będzie domagał się unijnych sankcji wobec Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego. - Musimy być stanowczy wobec reżimów, które wykorzystują migrantów jako broń i przeprowadzają hybrydowe ataki na terenie Unii Europejskiej. Sugerujemy, by Unia przygotowała piąty pakiet sankcyjny wobec Białorusi - powiedział litewski minister spraw zagranicznych. Zastrzegł, że czym innym jest pomoc uciekinierom, którzy szukają schronienia przed wojną, ale czym innym jest sprzeciw wobec wykorzystania migrantów w hybrydowej wojnie przeciwko unijnym państwom.
Szefowa MSW Litwy: migranci to element wojny hybrydowej  
Z kolei litewska minister spraw wewnętrznych powiedziała, że białoruski reżim wykorzystuje nielegalnych migrantów w wojnie hybrydowej z Unią. Agne Bilotaite mówiła o tym na wspólnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych i swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego.
Masowemu napływowi nielegalnych migrantów na Litwę - jak mówiła litewska minister - pomagają władze w Mińsku. - To jest część wojny hybrydowej skierowanej przeciwko Litwie, która aktywnie wspiera społeczeństwo obywatelskie, broni praw człowieka na Białorusi i daje schronienie Białorusinom prześladowanym z powodów politycznych. To także wojna przeciwko całej Unii i zachodnim demokracjom. Migracja jest instrumentem w tej wojnie. Niestety ludzie są instrumentalnie wykorzystywani przez reżim Łukaszenki - powiedziała szefowa litewskiego MSW.
Podczas wystąpienia na połączonych komisjach Europarlamentu Agne Bilotaite pokazywała slajdy na potwierdzenie słów, że za kryzysem migracyjnym stoją białoruskie władze. Mówiła o regularnych lotach między innymi z Turcji i Iraku do Mińska z setkami migrantów na pokładach z biletami w jedną stronę. Pokazywała też dokumenty dotyczące przylotów, wydawane przez jedną z białoruskich agencji związaną z Aleksandrem Łukaszenką. Potwierdziła, że masowy napływ migrantów z Białorusi na Litwę w tym roku jest już ponad 20-krotnie większy niż rok temu.
IAR/dad
Zobacz więcej na temat: Litwa Białoruś

Estonia wzmacnia ochronę granicy z Rosją. Na Litwie dalej zmniejsza się napływ migrantów

12.07.2021 12:59
Estonia w związku z napływem nielegalnych imigrantów na Litwę postanowiła wzmocnić kontrole na swoich granicach. Tymczasem Wilno podało, że ostatniej doby na litewskie terytorium próbowało przedostać się kolejnych 60 uchodźców.

Konto opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza na Twitterze zablokowane

12.07.2021 14:05
Konto opozycyjnego białoruskiego dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza na Twitterze zostało zablokowane – informują białoruskie media, sugerując, że może to być związane ze złamaniem zasad tego serwisu społecznościowego. Pratasiewiczowi, który przebywa w areszcie domowym, władze pozwoliły wcześniej prowadzić konto. "Konto zawieszone" - informuje Twitter po wejściu na profil Pratasiewicza.

W Rokitnie na Wołyniu oddano cześć legionistom

12.07.2021 15:15
Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska w poniedziałek oddała cześć legionistom w Rokitnie na Wołyniu. - To historia, do której trzeba się odwoływać - podkreśliła podczas uroczystości na cmentarzu, w którego budowę była zaangażowana polska młodzież.