Redakcja Polska

Biały Dom: wywieramy presję na Rosję w sprawie Białorusi

16.11.2021 09:39
Biały Dom wzywa Rosję, by wywarła wpływ na reżim Łukaszenki w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie rzeczniczka amerykańskiego prezydenta powiedziała, że Stany Zjednoczone konsultują się z sojusznikami w sprawie dalszych sankcji wobec Białorusi.
Audio
  • Biały Dom: wywieramy presję na Rosję w sprawie Białorusi. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Biały Dom
Biały Dom Orhan Cam/Shutterstock.com

Podczas briefingu w Białym Domu Jen Psaki została zapytana co Stany Zjednoczone robią w sprawie kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś. - Pozostajemy w kontakcie z partnerami z Unii Europejskiej i innymi sojusznikami w sprawie ukarania Łukaszenki za prowadzony przez niego atak. Obejmuje to również koordynację w sprawie dodatkowych sankcji - powiedziała rzeczniczka amerykańskiego prezydenta.

Jen Psaki wyraziła przekonanie, że Moskwa może wpłynąć na reżim Łukaszenki w sprawie migrantów. - Cały czas wzywamy Rosję i zachęcamy bezpośrednio by użyła swoich wpływów i wywarła presję na reżim Łukaszenki by zaprzestał bezdusznego wykorzystywania bezbronnych ludzi. Nie ma wątpliwości, że Rosjanie mają taki wpływ - oświadczyła.

Jen Psaki nie odpowiedziała na pytanie czy prezydent Joe Biden planuje rozmowę telefoniczna z Władimirem Putinem na ten temat.


IAR/dad


Zobacz więcej na temat: Białoruś USA

Kraje bałtyckie gotowe poprzeć decyzję Polski ws. artykułu 4. NATO

15.11.2021 16:24
Kraje bałtyckie są gotowe poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO. Mówił o tym dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem. Dziś w Wilnie odbył się szczyt prezydentów trzech krajów bałtyckich.

Alok Sharma: szczyt klimatyczny w Glasgow to zwycięstwo ale "kruche"

15.11.2021 16:48
Zakończony w niedzielę szczyt COP26 w Glasgow to zwycięstwo, ale zwycięstwo "kruche" - uważa szef szczytu klimatycznego Alok Sharma. Ustalenia szczytu w Glasgow nie pozwalają na realizację celów z konferencji paryskiej sprzed pięciu lat, ale zobowiązania krajów je przybliżają.