Redakcja Polska

Niemcy zgodziły się zatrzymać Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę

08.12.2021 11:42
Przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena przekazali kongresmenom, że nowe władze Niemiec zapewniły, iż zatrzymają gazociąg Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedziało PAP źródło w Kongresie USA. Jednocześnie projekt nowych amerykańskich sankcji zniknął z nowej wersji projektu budżetu obronnego. "Administracja jasno powiedziała kongresmenom, że doszli do porozumienia z Niemcami. Jeśli Rosja zaatakuje, to będzie koniec NS2" - powiedziało PAP źródło w Kongresie.
Niemiecka Federalna Agencja Sieci poinformowała, że spółka Nord Stream 2 AG jest zarejestrowana w Szwajcarii,  a operator NS2 powinien funkcjonować według prawa niemieckiego. W związku z tym planuje się utworzenie nowej spółki w Niemczech
Niemiecka Federalna Agencja Sieci poinformowała, że spółka Nord Stream 2 AG jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator NS2 powinien funkcjonować według prawa niemieckiego. W związku z tym planuje się utworzenie nowej spółki w NiemczechShutterstock/

Jak zaznaczył rozmówca PAP, był to jeden z czynników, który doprowadził do usunięcia z kompromisowego projektu budżetu obronnego (NDAA) nowych sankcji na gazociąg. Innym były wewnętrzne spory między politykami obu partii. - Nie mogliśmy dojść do porozumienia, czy włączyć poprawkę Rischa czy Menendeza, więc ostatecznie zrezygnowano z obu - dodał.

Poprawka republikańskiego senatora Jima Rischa miała nałożyć dodatkowe sankcje na Nord Stream 2, zaś poprawka Demokraty Roberta Menendeza - nazwana "matką wszystkich sankcji" - zawierała szereg sankcji wobec NS2, rosyjskiego systemu finansowego i oligarchów, które miałyby być uruchomione w razie rosyjskiej agresji. Według źródła PAP, te sankcje wciąż są możliwe do wprowadzenia przez administrację Bidena bez osobnej ustawy Kongresu. Rozmówca PAP dodał, że dodatkowe sankcje na Nord Stream 2 nie miały szans na powodzenie ze względu na intensywną presję Białego Domu.

- Widzieliśmy, że niektórzy członkowie Kongresu naciskali na sankcje, które tak naprawdę nie odstraszają Rosji, ale zagrażają transatlantyckiej jedności by zdobyć polityczne punkty w swoim elektoracie. A jednocześnie wstrzymywali oni krytyczne fundusze na bezpieczeństwo narodowe. To nie ma sensu - powiedział PAP przedstawiciel Białego Domu.


PAP/dad

Polska reforma samorządowa wzorem dla sąsiadów ze Wschodu

07.12.2021 16:02
Reforma systemu samorządowego w Polsce jest przykładem skutecznej transformacji na szczeblu lokalnym. Dyskutowali o niej uczestnicy Europejskiego Kongresu Samorządów odbywającego się w Mikołajkach. Jeden z paneli poświęcono sytuacji lokalnych władz w krajach sąsiadujących z Polską od strony wschodniej.

USA: sankcje na Nord Stream 2 wypadły z ustawy obronnej

08.12.2021 10:42
Propozycja sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2 wypadła z przygotowywanej w amerykańskim Kongresie ustawy o wydatkach obronnych Stanów Zjednoczonych. Kompromisowy projekt zawiera 300 milionów dolarów na wsparcie bezpieczeństwa Ukrainy.