X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska reforma samorządowa wzorem dla sąsiadów ze Wschodu

07.12.2021 16:02
Reforma systemu samorządowego w Polsce jest przykładem skutecznej transformacji na szczeblu lokalnym. Dyskutowali o niej uczestnicy Europejskiego Kongresu Samorządów odbywającego się w Mikołajkach. Jeden z paneli poświęcono sytuacji lokalnych władz w krajach sąsiadujących z Polską od strony wschodniej.
Audio
  • Były radny miasta Grodna a obecnie prezes fundacji "Białoruski Dom" Aleś Zarembiuk wskazywał, że w tym kraju mieszkańcy nie biorą udziału we współdecydowaniu o swoich regionach
  • Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Aleś Zarembiuk
Aleś ZarembiukPortal Polskieradio.pl

Były radny miasta Grodna, a obecnie prezes fundacji "Białoruski Dom" Aleś Zarembiuk wskazywał, że w tym kraju mieszkańcy nie biorą udziału we współdecydowaniu o swoich regionach. - Po tym, jak rządy objął Aleksandr Łukaszenka system został zmieniony. Można w zasadzie nie mówić o czymś takim jak samorząd terytorialny, bo panuje całkowita centralizacja. Władze lokalne są absolutnie podporządkowane Mińskowi. Jeśli chodzi o przyszłość, Białoruś bardzo potrzebuje polskiego doświadczenia - zaznaczył Aleś Zarembiuk.

Reformy struktur lokalnych przeprowadzono w tym roku na Ukrainie. Znaczące zmniejszenie jednostek samorządu ma pozwolić na budowę silniejszych regionów zdolnych realizować część zadań wykonywanych przez władze centralne - mówił wiceszef Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Oleg Dubisz. - W tym roku zredukowaliśmy samorządy z poziomu ponad 11 tysięcy do nieco ponad tysiąca. Mamy te miejsca z nowym procesem, do nich weszli też nowo wybrani ludzie. Uważam, że te zmiany są pozytywne i prędzej czy później Ukraina powtórzy sukces Polski na tym polu - dodał.

Reformę samorządową w Polsce wprowadzono w 1999 roku. Przywrócono w jej ramach poziom powiatów, a liczbę 49 województw zredukowano do 16.

Europejski Kongres Samorządów odbywa się po raz szósty. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio 24.

PAP/dad

W gabinecie Bidena są ludzie, którzy chcieliby ugody z Putinem? Daniel Fried: to kurcząca się mniejszość

07.12.2021 13:43
Mimo że są w administracji ludzie, którzy chcieliby z Putinem dobić targu nt. Ukrainy, jest to kurcząca się mniejszość - powiedział Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. Jak dodał, działania Rosji otworzyły oczy wielu ludziom w administracji, która jest zdeterminowana, by stanowczo odpowiedzieć na agresję Rosji.

Splendory Teatru Polskiego Radia przyznane

07.12.2021 14:27
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia zespół Teatru Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.

PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę na rozwój technologii jądrowej w Polsce

07.12.2021 14:44
PKN Orlen i Synthos Green Energy, spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi, podpisały umowę inwestycyjną, efektem której będzie powołanie podmiotu celowego do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych.