Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę

25.12.2021 17:58
Białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę - napisał w sobotę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że działania reżimu Łukaszenki są obliczone na dyskredytowanie naszego kraju.
Patrol Straży Granicznej przy polsko-białoruskiej granicy w okolicach Kodnia
Patrol Straży Granicznej przy polsko-białoruskiej granicy w okolicach KodniaPAP/Wojtek Jargiło

"Białoruska propaganda kontynuuje działania informacyjne

wymierzone w Polskę. Pretekstem są informacje o zebraniu "dowodów" rzekomych zbrodni Polski popełnionych na granicy z Białorusią" - napisał na Twitterze Żaryn.

Do wpisu dodał zdjęcie z artykułami z białoruskich mediów. "W narracji obecnej w białoruskich i rosyjskich mediach widać wyraźnie próbę umiędzynarodowienia "dowodów" zgromadzonych przeciwko RP" - ocenił we wpisie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jego zdaniem, białoruskie - jak zaznaczył - "śledztwo" będzie "próbą prowadzenia dalszych działań politycznych przeciwko Polsce". "Reżim Łukaszenki i wspierająca go Rosja będą sięgać po różne mechanizmy realizowania działań przeciwko Polsce" - ocenił.

Zdaniem Żaryna, Kreml działaniami hybrydowymi przeciwko Polsce chce m.in. doprowadzić do izolacji Polski, a także - jak podkreślił - "do uznania przez naszych sojuszników, że Polska nie powinna mieć wpływu na agendę relacji kraje NATO-Rosja". 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.


PAP/dad

Ćwiczenia w pobliżu granicy z Ukrainą. 10 tys. żołnierzy wraca do koszar

25.12.2021 12:28
10 tys. żołnierzy zostaje wycofanych i skierowanych do ich tymczasowych koszar - poinformowały służby Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Chodzi o żołnierzy dyslokowanych na granicy z Ukrainą. 

Zmiana taktyki WOT. Na granicy przebywają terytorialsi nie tylko z Podlasia i Lubelszczyzny

25.12.2021 14:31
Utrzymujący się od wielu tygodni kryzys migracyjny wymusił korektę podejścia do służby i organizacji zadań. Ma to także związek ze zmianą w kierowaniu ochotników do zadań na granicy. Jak wskazuje rzecznik WOT, rotacja wojskowych z bardziej odległych jednostek OT to ważne doświadczenie.