Redakcja Polska

Kraje bałtyckie chcą szybciej nabyć wspólny system rakietowy

11.01.2022 15:23
Kraje bałtyckie chcą przyśpieszyć nabycie wspólnego systemu rakietowego MLRS. Decyzja podjęta została w poniedziałek przez litewską Radę Obrony Państwa.
Audio
  • Kraje bałtyckie chcą szybciej nabyć wspólny system rakietowy. Materiał Kamila Zalewskiego
System rakietowy
System rakietowyDejan Lazarevic/ Shutterstock

Darius Kuliešius, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy powiedział, że system zostanie zakupiony w 2026 roku. To dwa lata wcześniej niż wcześniej było planowane. O wspólnym systemie rakietowym w grudniu ubiegłego roku ministrowie obrony państw bałtyckich rozmawiali w Kownie. - To duży krok naprzód w rozwoju w zwiększeniu siły odstraszania i obrony w naszym regionie - mówił wówczas szef estońskiego resortu obrony Kalle Laanet. Litwa podkreśla, że sam system ma znacząco wzmocnić możliwości obronne

Tematem posiedzenia litewskiej Rady Obrony Państwa były też kwestie bezpieczeństwa w regionie w związku z napięciem przy ukraińskiej granicy. Zatwierdzony został m.in. plan pomocy dla Ukrainy. Zakłada on zwiększenie liczby litewskich instruktorów szkoleniowych, którzy byliby tam wysłani. Litwa zobowiązała się też do przekazywania co roku Ukraińcom sprzętu o wartości miliona euro. Doradca litewskiego prezydenta odniósł się dziś również do kwestii rozmów amerykańsko-rosyjskich. Jak zaznaczył, jest jednoznaczne publiczne i niepubliczne zobowiązanie, że ani USA, ani oddzielnie unijni przywódcy oraz NATO jako całość nie powinni określać swego stanowiska w kwestii bezpieczeństwa Europy, jeśli nie zostało ono wspólnie ustalone.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Estonia Litwa wojsko

Ponad milion złotych zebrał Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski

11.01.2022 13:24
XXII dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzono 5 grudnia. Pomoc Kościołowi na Wschodzie obejmuje między innymi Białoruś, Ukrainę, Rosję, Mołdawię, Armenię, Gruzję czy Kazachstan.

Stanisław Żaryn: sytuacja na granicy z Białorusią pozostaje trudna i stanowi wyzwanie dla Polski

11.01.2022 14:47
Sytuacja na granicy z Białorusią pozostaje trudna i stanowi wyzwanie dla Polski - napisał we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Rzecznik zaznaczył, że Straż Graniczna odpiera kolejne ataki na granice. "Cudzoziemcy oraz służby białoruskie każdej nocy organizują agresywne ataki, a także szukają nowych miejsc do nielegalnego przekroczenia granicy" - napisał.