Redakcja Polska

Prezydent po konferencji przywódców zwołanej przez Joe Bidena: jest gotowość wspierania Ukrainy

11.02.2022 22:42
Kraje Zachodu są jednomyślne i solidarne z Ukrainą, NATO się nie cofa, lecz umacnia - zapewnił prezydent Andrzej Duda po międzynarodowej telekonferencji, którą zorganizował prezydent USA Joe Biden. Dodał, że nie można się zgodzić z dyktatem Rosji, zarazem trzeba utrzymywać z nią dialog.
Prezydent Andrzej Duda: nie ma powrotu do podziału Europy na strefy wpływów
Prezydent Andrzej Duda: nie ma powrotu do podziału Europy na strefy wpływówMarek Borawski / KPRP / prezydent.pl

W rozmowie zorganizowanej w piątek po południu czasu polskiego wzięli udział także prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Kanady Justin Trudeau, premier Włoch Mario Draghi, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

W oświadczeniu po rozmowie Duda zapewnił o "absolutnej jedności przywódców Zachodu", solidarności z Ukrainą i zgodzie co do konieczności udzielenia jej pomocy, finansowej i poprzez dostawy broni.

"Nie ma deklaracji o wysłaniu na Ukrainę sił wojskowych. Niemniej jednak jest gotowość wspierania Ukrainy zarówno finansowo, jak i poprzez dostawy broni i innych środków, których Ukraina będzie potrzebowała - zwłaszcza mówimy tu o środkach defensywnych" - podkreślił prezydent.

Zapewnił, że wszyscy przywódcy uczestniczący w piątkowej rozmowie potwierdzili, że w przypadku zaatakowania Ukrainy przez Rosję sankcje wobec agresora powinny zostać dokończone. "Powinniśmy być na to przygotowani. Trzeba pokazywać twardość i siłę. Trzeba wspierać Ukrainę. Nie ustępować. Nie można zgodzić się z dyktatem Rosji przesłanym do państw NATO" - mówił.

Podkreślił, że trzeba wspierać Ukrainę i nie ustępować.

"NATO się nie cofa, wręcz przeciwnie, NATO się umacnia w Europie Środkowej, takie są też decyzje prezydenta Stanów Zjednoczonych" – powiedział Duda wskazując na ostatnie decyzje USA o wysłaniu dodatkowych wojsk do Polski, Niemiec i Rumunii. "To jest bardzo dobry kierunek, musimy go kontynuować" – podkreślił.

Zapewnił, że sojusz jest "silny i gotowy". "NATO jest jednością, idzie absolutnie razem. Ma wspólny pomysł na rozwiązanie tego problemu" – powiedział Duda podkreślając, że w obecnej sytuacji NATO zachowuje się odpowiedzialnie. "Po to wstępowaliśmy do Sojuszu, żeby mieć poczucie bezpieczeństwa. To poczucie bezpieczeństwa jest" – powiedział.

Poparł politykę podwyższania zdolności obronnych przy jednoczesnym podtrzymywaniu działań dyplomatycznych i rozmów z Rosją. Jak mówił, trzeba prowadzić dialog z Rosją, szukać możliwości, by wyszła ona z obecnej sytuacji "z twarzą", ale nie poprzez ustępstwa, ponieważ – dodał - Rosja "ustępstwo bierze za słabość i jest tym bardziej agresywna".

"Dialog jest potrzebny, trzeba ten dialog prowadzić do ostatniej chwili. Wszyscy co do tego byliśmy zgodni" – powiedział prezydent. Zastrzegł, że nie może podać szczegółów ze względu na niejawny charakter rozmowy.

Zauważył, że polityka Moskwy wobec Ukrainy doprowadziła do "wybuchu postaw patriotycznych" w tym kraju i gotowości ukraińskiego społeczeństwa do obrony.

Była to druga telekonferencja Bidena z liderami państw sojuszniczych w ostatnim czasie. W porównaniu do poprzedniej skład uczestników poszerzył się o premiera Kanady i prezydenta Rumunii.

PAP/ho

Premierzy Morawiecki i Johnson: Polska i Wielka Brytania stoją po stronie pokoju i bezpieczeństwa

10.02.2022 18:34
Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa; nie przyjmiemy świata, w którym wielki sąsiad może atakować innego sąsiada - oświadczyli na wspólnej konferencji w Warszawie premierzy Polski i Wielkiej Brytanii: Mateusz Morawiecki i Boris Johnson.

Zdjęcia satelitarne pokazują nowe rosyjskie siły rozlokowane przy Ukrainie

11.02.2022 11:27
Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują nowe rosyjskie siły rozlokowane w kilku miejscach w pobliżu Ukrainy - pisze w piątek Agencja Reutera. Moskwa kontynuuje gromadzenie wojsk przy ukraińskiej granicy - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Media: USA wyślą do Polski dodatkowych kilka tysięcy żołnierzy

11.02.2022 21:17
Ministerstwo obrony Stanów Zjednoczonych, cytowane przez agencje AP, AFP, dpa i APA, potwierdziło w piątek, że USA wyślą do Polski w nadchodzących dniach dodatkowe 3 tys. żołnierzy.