Redakcja Polska

MSZ odpowiada na słowa Zełenskiego. "Nie chcemy, żeby na Ukrainie trwał zamrożony konflikt"

29.03.2022 15:08
- Zgadzamy się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego zdefiniowaniem sprawy, też nie chcemy, by na Ukrainie trwał długi, zamrożony konflikt - powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.
Łukasz Jasina o słowach Wołodymyra Zełenskiego: też nie chcemy, by na Ukrainie trwał zamrożony konflikt
Łukasz Jasina o słowach Wołodymyra Zełenskiego: też nie chcemy, by na Ukrainie trwał zamrożony konflikttwitter.com/ZelenskyyUa

W niedzielę w rozmowie z rosyjskimi niezależnymi mediami, pytany o sformułowaną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego propozycję zorganizowania misji pokojowej na Ukrainie Wołodymyr Zełenski powiedział, że wprowadzenie sił pokojowych jest pomysłem Polski i że "na razie nie do końca rozumie" tę propozycję. - Na spotkaniu z polskimi kolegami wyjaśniłem, że nie jest nam potrzebny zamrożony konflikt na terytorium naszego państwa - zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych pytany na konferencji prasowej o kwestię polskiej propozycji misji pokojowej na Ukrainie oraz komentarz prezydenta Ukrainy odparł: "Pan prezydent Zełenski mówił, że nie chce mieć na Ukrainie zamrożonego konfliktu; ja myślę, że całkowicie zgadzamy się z prezydentem i jego zdefiniowaniem tej sprawy. Też nie chcemy, żeby konflikt na Ukrainie trwał długo i żeby był zamrożony".

Posłuchaj
00:20 11655920_1.mp3 Rzecznik MSZ: wszyscy rosyjscy dyplomaci wydaleni z Polski opuścili terytorium RP (IAR) 

Łukasz Jasina poinformował również, że wszyscy rosyjscy dyplomaci wydaleni z Polski opuścili już kraj. - Bardzo nas to cieszy - podkreślił. Dopytywany o reakcję władz rosyjskich na ten krok zaznaczył, że polscy dyplomaci nie zostali wydaleni z Rosji, a ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski nie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Podkreślił jednak, że taka decyzja może na Kremlu zapaść w każdej chwili. Dodał ponadto, że nie ma decyzji o ewentualnym zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją.

IAR/PAP/dad

Ukraina potrzebuje dziennie 1000 pocisków dla systemów Javelin i Stinger

29.03.2022 11:54
Ukraina dokonała zmian na liście pomocy wojskowej, jaką chciałaby otrzymać od Stanów Zjednoczonych, dodając więcej rakiet przeciwlotniczych i przeciwpancernych niż wcześniej prosiła, poinformowała telewizja CNN, powołując się na listę dostępną redakcji. Pentagon miał już podjąć decyzję o przyspieszeniu produkcji pocisków Javelin i Stinger.

Wicepremier Piotr Gliński dla "Der Spiegel": w końcu cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja

29.03.2022 12:36
Jesteśmy przekonani, że od losu Ukrainy zależy los całego świata - powiedział we wtorek w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że "przez długi zarzucano nam, że mamy rosyjską paranoję. W końcu jednak cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja".

Stanisław Żaryn: trwa hybrydowa operacja przeciw Polsce ze strony Białorusi. Rosja jej beneficjentem

29.03.2022 14:06
Trwa hybrydowa operacja przeciw Polsce ze strony Białorusi, jej beneficjentem jest Rosja - ocenił we wtorek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W poniedziałek 85 osób nielegalnie przekroczyło polską granicę.