Redakcja Polska

Angela Merkel zaproszona do Buczy. Zamiast na Ukrainę, pojechała do Florencji

06.04.2022 10:49
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel, aby na własne oczy zobaczyła okrucieństwa w Buczy. Ale Merkel podróżuje obecnie w zupełnie innym kierunku. Teraz cieszy się wiosennym słońcem we Florencji - od soboty przebywa prywatnie w Toskanii - pisze w środę dziennik "Bild".
Ukrainka idąca zniszczoną ulicą w Buczy
Ukrainka idąca zniszczoną ulicą w BuczyPAP/EPA/ATEF SAFADI & Twitter/Andrij Melnyk @MelnykAndrij

"Była kanclerz podobno zatrzymała się w hotelu w centrum miasta, lubi spacerować po Florencji, odwiedziła już Galerię Akademii, gdzie oglądała wiekowe obrazy" - relacjonuje niemiecka gazeta.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk krytykuje byłą kanclerz za tę wyprawę: "Jasne, na ulicach Florencji nie leżą zamordowane kobiety i dzieci. Ale jest tu tak wiele kultury i sztuki. Wspaniałe" - napisał w środę rano na Twitterze.

Merkel od lat podróżuje do Włoch i lubi spędzać letnie wakacje na wędrówkach po Południowym Tyrolu - przypomina "Bild".

Jak relacjonuje gazeta, była kanclerz "ceni sobie również lokalną kuchnię i wina z Toskanii. Przede wszystkim lubi najlepsze wina Brunello i Bolgheri, ale także Chianti Classico i Brunello di Montalcino".


PAP/dad

Co drugi Polak włączył się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

05.04.2022 15:52
56 proc. społeczeństwa włączyło się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie, wynika z raportu "Polacy o pomocy uchodźcom", który powstał na zlecenie Szlachetnej Paczki. 87 proc. z już zaangażowanych planuje pomagać uchodźcom tak samo albo nawet bardziej.

USA dostarczają Ukrainie sprzęt chroniący przed bronią chemiczną i biologiczną

06.04.2022 12:00
Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie ratujący życie sprzęt ochronny, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Rosja użyła broni chemicznej i biologicznej - powiedział we wtorek urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, cytowany przez agencję Reutera.

Rosjanie korzystają z białoruskiej poczty, by wysyłać łupy wojenne do Rosji

06.04.2022 13:00
Rosyjscy żołnierze wysyłają z Białorusi ogromne paczki – pisze niezależny portal Meduza, podsumowując dostępne informacje na temat grabieży, dokonywanych przez rosyjskich wojskowych na Ukrainie. Meduza powołuje się m.in. na doniesienia profilu Biełaruski Hajun w Telegramie. To projekt białoruskich opozycyjnych blogerów, którzy monitorują ruchy i działania rosyjskich wojsk na terytorium Białorusi.