Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: dziękuję żołnierzom za udział w ćwiczeniu Defender Europe-22

20.05.2022 12:00
Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom, którzy biorą udział w ćwiczeniach Defender Europe-22. Prezydent w czwartek przyglądał się manewrom na poligonie w Nowogrodzie koło Łomży.
Audio
  • Trwają manewry Defender Europe 2022. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent Andrzej Duda: dziękuję żołnierzom ćwiczącym podczas Defender Europe-22
Prezydent Andrzej Duda: dziękuję żołnierzom ćwiczącym podczas Defender Europe-22Przemysław Keller/KPRP

Andrzej Duda podziękował wojsku na Twitterze. "Dziękuję wszystkim żołnierzom z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Danii ćwiczącym w Polsce podczas Defender Europe-22" - napisał. Wspomniał także o wojskowych ze Szwecji. "Dziękuję żołnierzom ze Szwecji i mam nadzieję, że na kolejnych ćwiczeniach spotkamy się już nie jako partnerzy, a sojusznicy w NATO" - dodał.

W okolicach Nowogrodu żołnierze ćwiczyli w czwartek forsowanie rzeki Narew. W manewrach wzięło udział kilkuset wojskowych. Ćwiczeniom przyglądał się prezydent Duda wspólnie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim.

Manewry Defender Europe 2022 to wielonarodowe ćwiczenie obronne organizowane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Są realizowane jednocześnie na terenie dziewięciu państw Sojuszu, w tym również Polski. Bierze w nich udział w sumie siedem tysięcy żołnierzy. Manewry trwają od 1 maja i zakończą się za tydzień.

IAR/PP

Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji dotyczącego embarga na ropę

19.05.2022 14:17
Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji w sprawie nałożenia embarga na import ropy. Polscy dyplomaci wyjaśnili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że chodzi o gwarancje, że konkurencja na unijnym rynku nie będzie zakłócana.

Mateusz Morawiecki wezwał do izolacji rosyjskiego prezydenta

19.05.2022 16:00
Do izolacji prezydenta Rosji Władimira Putina - wezwał w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dyplomacja wymaga dialogu, ale nie negocjuje się z terrorystami - stwierdził. Podkreślał, że nie ma Zachodu bez wolnej i zwycięskiej Ukrainy.

Ukraińcy chwalą polskie drony Warmate. "Polska ma to, czego nikt inny na świecie"

20.05.2022 11:11
Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polskie bojowe drony Warmate. Ich zalety docenił nawet minister obrony Ukrainy, który stwierdził, że tak zwana amunicja krążąca w rękach ukraińskiej armii skutecznie niszczy wroga.