Redakcja Polska

Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji dotyczącego embarga na ropę

19.05.2022 14:17
Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji w sprawie nałożenia embarga na import ropy. Polscy dyplomaci wyjaśnili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że chodzi o gwarancje, że konkurencja na unijnym rynku nie będzie zakłócana.
Audio
  • Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji ws. embarga na ropę. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji ws embarga na ropę
Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji ws embarga na ropęcarlo deviti/shutterstock

Poprawki dotyczą wyłączeń spod unijnego embarga, które zostały obiecane Słowacji i Węgrom do końca 2024 roku, a Czechom do połowy 2024. Polska proponuje, by wprowadzony został zakaz reeksportu produktów rosyjskiej ropy dla tych państw, skoro, jak mówią władze tych krajów, ma ona być tylko na użytek wewnętrzny.

Polska chce też, by produkty powstałe z przetworzenia z rosyjskiej ropy były specjalnie oznaczane. Jeden z polskich dyplomatów powiedział, że konsumenci powinni wiedzieć, że kupując je finansują rosyjski budżet.

Polska zaproponowała również, by rosyjska ropa, którą Słowacja, Węgry i Czechy będą sprowadzać mimo unijnego embarga, została obłożona cłami.

Na razie negocjacje w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy utknęły w miejscu, bo Węgry oprócz kilkuletniego okresu przejściowego, domagają się też sfinansowania przez Unię modernizacji ropociągów, by odłączyć się z rosyjskiego rurociągu i podłączyć do chorwackiego.


IAR/dad

Wojna scaliła polską społeczność na Ukrainie - mówi Walenty Wakoluk ze Stowarzyszenia Kultury Polskiej na Wołyniu

19.05.2022 11:37
W Łucku zdalnie działa polska szkoła, ukazują się najnowsze wydania „Monitora Wołyńskiego”, który informuje np. o tym, jak zachować się podczas ewakuacji, przekazuje też najnowsze informacje dotyczące wojny na Ukrainie.

Rosja próbuje siać chaos informacyjny i manipulować obrazem agresji na Ukrainę

19.05.2022 12:25
W ostatnich dniach doszło do intensyfikacji rosyjskich działań dezinformacyjnych; Rosja konsekwentnie próbuje siać chaos informacyjny oraz manipulować obrazem agresji na Ukrainę - podkreślił w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Instytut Polski w Kijowie został ewakuowany, ale nadal działa i organizuje wydarzenia kulturalne

19.05.2022 12:28
Wśród nich są wystawa „Dzień zwycięstwa” na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, przygotowania do projektu w związku z 200-leciem polskiego romantyzmu, współpraca z Muzeum Historii Polski i Instytutem Pileckiego.