Redakcja Polska

Premier: nowa nadzieja dla Europy rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym

21.05.2022 11:41
Europa przeżywa dziś nie tylko kryzys w sensie gospodarczym, europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak zauważył w podcaście, "nowa nadzieja dla Europy" rodzi się właśnie "między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym".
Gołym okiem możemy zobaczyć jak bardzo wizja państwa, w którą tak usilnie wierzą neoliberałowie, straciła na wartości - stwierdził Mateusz Morawiecki
Gołym okiem możemy zobaczyć jak bardzo wizja państwa, w którą tak usilnie wierzą neoliberałowie, straciła na wartości - stwierdził Mateusz MorawieckiPAP/Marcin Obara

W opublikowanym w sobotę najnowszym odcinku cotygodniowego podcastu premier Morawiecki wyraził pogląd, że obecnie "mamy do czynienia z dwiema inflacjami". - Pierwsza z nich to ta globalna inflacja, ta "putinflacja", którą zgotowała nam Rosja swoim szantażem energetycznym i krwawą wojną. Ale druga inflacja to inflacja starych recept ekonomicznych. Gołym okiem możemy zobaczyć jak bardzo wizja państwa, w którą tak usilnie wierzą neoliberałowie, straciła na wartości - stwierdził szef rządu.

Morawiecki nawiązał też do rozpoczynającego się w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Przypomniał, że Polska zaprezentuje tam dwa swoje pawilony: "Dom Polski" i "Dom Trójmorza". - To tam toczyć się będą najważniejsze rozmowy o przyszłości Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej. W polskim domu gościć będą ekonomiści absolutnie światowego formatu: laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Joseph Stiglitz i były wiceszef Banku Światowego Justin Yifu Lin - zapowiedział premier.

Bezpieczeństwo - kluczowe

Podkreślił, że agenda Forum jest "rozpisana szeroko", ale - jak dodał - "bezwzględnym priorytetem jest kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa".

- Bo kiedy dziś mówimy o transformacji energetycznej czy rozwoju technologii, to w tle zawsze są takie wartości, jak bezpieczeństwo, jak suwerenność i jak podmiotowość. Niestety przez ostatnie lata te pojęcia były często wymazywane z europejskich debat - stwierdził Morawiecki.

Według niego o podmiotowości mówiły przede wszystkim takie kraje jak Polska. - I może przy tej okazji warto powiedzieć, że cała Europa przeżywa dziś nie tylko kryzys w sensie gospodarczym, europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni. Jestem przekonany, że jeśli chcemy, aby europejski projekt cywilizacyjny rzeczywiście liczył się w globalnym wyścigu, to potrzebujemy odrodzenia tej wyobraźni. W moim przekonaniu ta nowa nadzieja dla Europy rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym – podkreślił premier.

Spotkania od 1971 roku

Tegoroczny szczyt w Davos odbędzie się w dniach 22-26 maja. Planowane na styczeń obrady Światowego Forum Ekonomicznego przeniesiono w grudniu na nieokreślony termin z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wariantem koronawirusa omikron.

Spotkania światowych przywódców i liderów biznesu odbywają się w szwajcarskim kurorcie od 1971 roku. W styczniu 2020 roku Światowe Forum Ekonomiczne odbyło się w Davos po raz 50.

 

PAP/IAR/PR24/dad

Rosyjska ofensywa na Siewierodonieck. Miasto atakowane jest z czterech stron

22.05.2022 09:18
Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. Wygłosi orędzie w parlamencie

22.05.2022 10:25
Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny - poinformowała Kancelaria Prezydenta.