Redakcja Polska

"Scholz nie wierzy w klęskę Rosji". Szymon Szynkowski vel Sęk nie ma złudzeń ws. kanclerza Niemiec

31.05.2022 10:10
Dotychczasowe sankcje ograniczyły import Unii z Rosji o ledwie 20 procent. Wywołało to na początku szok dla rosyjskiej gospodarki, ale dziś następuje jej stabilizacja – ostrzega na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej” wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Olaf Scholz
Olaf ScholzPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W wywiadzie dla "Rz" wiceminister zwrócił uwagę, że strona niemiecka wyraziła gotowość uzupełnienia naszych zasobów uzbrojenia, ale kiedy doszło do konkretów, okazało się, że "zaoferowano technologię skrajnie przestarzałą, która pogorszyłaby nasz stan posiadania w stosunku do tego, co mieliśmy przed donacją dla Ukrainy".

"Chcę bardzo jasno zaznaczyć, że nie jest prawdą, iż Polska oczekiwała wyposażenia, którego nie posiada Bundeswehra. Przeciwnie: to były rozmowy o sprzęcie będącym na powszechnym wyposażeniu niemieckiej armii" – powiedział.

Podał, że Niemcy do tej pory zaoferowały nam jedynie sprzęt technologicznie starszy niż to, co przekazaliśmy Ukrainie. "Tym oczywiście zainteresowani nie jesteśmy i stąd otwarcie wyrażamy nasze duże rozczarowanie. W tej sprawie zabrakło dobrej woli po stronie Niemiec. Liczymy, że nastąpi refleksja i widząc, że inni partnerzy są gotowi nieść nam realną pomoc, także Niemcy przystąpią ponownie do tych rozmów z dobrą wolą" – dodał.

Berlin nie ma interesu we wzmacnianiu polskiej armii?

Pytany, czy Berlin nie ma interesu we wzmacnianiu polskiej armii wiceminister odpowiedział: "A jak rozumieć fakt, że kanclerz (Olaf-przyp.red.) Scholz, co jest powszechnie dyskutowane przez niemieckie media, unika sformułowania, że Ukraina powinna tę wojnę wygrać?"

"Wielu komentatorów, ale też i polityków za Odrą uważa, że to wyraz braku przekonania, iż Ukraina powinna powstrzymać rosyjską agresję. To zresztą szerszy problem. Coraz częściej notujemy w krajach zachodnich przekonanie, że trzeba dążyć do pokoju kosztem Ukrainy, również terytorialnym. Pozwolić Rosji wyjść z twarzą. To są tezy nieakceptowalne, które są echem tej starej polityki wobec Rosji, która kompletnie się skompromitowała" – stwierdził.


PAP/RP/dad

Media wytykają rządowi Niemiec kłamstwa zamiast dostawy broni i czołgów dla Ukrainy

30.05.2022 11:24
Sprawie wysyłania czołgów Marder na Ukrainę towarzyszy ogromny chaos. Ministerstwo obrony tłumaczyło kilka dni temu, że na dostawy zachodniej broni na Ukrainę nie zgadza się NATO. Rzecznik Sojuszu temu zaprzeczył. Dodatkowo działaniom kanclerza i ministerstwa obrony przeciwni są nawet współkoalicjanci z Zielonych i FDP – napisał w niedzielę portal dziennika "Bild". Z kolei w ocenie dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Olaf Scholz rujnuje reputację niemieckiej polityki.

Prezydent Duda dla CNN: Ukrainę należy odbudować z 300 mld dolarów rosyjskich środków zamrożonych przez światowe instytucje

30.05.2022 15:58
Na całym świecie zostało zamrożonych przez światowe instytucje finansowe ponad 300 mld dolarów, które należą do Rosji. Te środki powinny zostać Rosji zabrane i skierowane na odbudowę Ukrainy - oświadczył prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN opublikowanym w poniedziałek.

Amerykański generał: walki w Donbasie mogą zdecydować o dalszym przebiegu wojny na Ukrainie

31.05.2022 09:37
Walki w Donbasie, które toczą się obecnie między ukraińskim a rosyjskim wojskiem, prawdopodobnie w dużym stopniu zdecydują o dalszym przebiegu wojny na Ukrainie - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley w wywiadzie dla telewizji Fox News.