Redakcja Polska

Marcin Horała: silny sojusz polsko-ukraiński może rozdawać karty w Europie Środkowo-Wschodniej

02.06.2022 09:44
Silny sojusz polsko-ukraiński może rozdawać karty w Europie Środkowo-Wschodniej - ocenił w czwartek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. To, że Rosja przestanie być czynnikiem branym pod uwagę w grze europejskiej, to strategiczny cel Polski i gwarancja pokoju - dodał.
Marcin Horała gościem Programu 1 Polskiego Radia
Marcin Horała gościem Programu 1 Polskiego RadiaWojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak mówił w czwartek w Programie I Polskiego Radia Horała, "daleko idące zbliżenie między Polską a Ukrainą jest faktem". - Nastąpiła (...) realizacja tego, o czym wielu analityków mówiło, że teren dawnych ziem RP jest obszarem rywalizacji między Polską a Rosją, albo jedno albo drugie - powiedział.

Według Horały "nie uciekniemy od tego, że ta rywalizacja również nam bezpośrednio zagraża". - Ukraińcy z kolei widzą , że jak nie chcą Rosji, a nie chcą, to mają jednego prawdziwego naturalnego sojusznika w tym regionie - stwierdził.

Silny sojusz Kijowa i Warszawy

Zdaniem wiceszefa MI Polska z Ukrainą mogą dosyć szybko, zakładając szybki rozwój, stać się państwami o podobnych możliwościach finansowych, co Rosja. Przypomniał, że Polska razem z Ukrainą to jest ponad 90 mln mieszkańców, a Rosja ma ich 140 mln. - Silny sojusz polsko-ukraiński może rozdawać karty w Europie Środkowo-Wschodniej i trwale wypchnąć Rosję do Azji, to, że Rosja przestanie być czynnikiem branym pod uwagę w grze europejskiej, to strategiczny cel Polski i gwarancja pokoju przede wszystkim, a także rozwoju w naszej części Europy - ocenił Horała.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

Podczas środowych polsko-ukraińskich konsultacji podpisano osiem memorandów pomiędzy resortami, m.in. w sprawie współpracy gospodarczej, energetycznej, kulturalnej, transgranicznej, szkolenia pilotów, a także współpracy w zakresie odbudowy Ukrainy z udziałem polskich firm. 


PAP/dad

Forbes sprawdził, kto najwięcej pomógł Ukrainie. Polska liderem rankingu

01.06.2022 15:35
Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu dotyczącym udzielania pomocy Ukrainie - poinformowała ukraińska edycja magazynu "Forbes". Autorzy zestawienia docenili m.in. wizyty przedstawicieli polskich władz na Ukrainie, działania na międzynarodowej arenie politycznej i udzielone Kijowowi wsparcie finansowe.

75 lat temu ukazał się pierwszy numer emigracyjnego pisma "Kultura"

01.06.2022 16:15
Jego założycielem był legendarny redaktor Jerzy Giedroyc, a wydawcą Instytut Literacki, założony rok wcześniej w Rzymie, również z inspiracji Giedroycia.

Władze obwodu ługańskiego: Rosjanom nie zależy na odbudowie okupowanych terenów. Chcą wszystko zniszczyć

02.06.2022 09:19
Rosyjskie wojska niszczą wszystko na swej drodze, ponieważ nie zależy im na odbudowie okupowanych terenów; widać to od 2014 roku na przykładzie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, dlatego szkoda, że jeszcze nie wszyscy to zrozumieli - ocenił w czwartek na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.