Redakcja Polska

"Lubelszczyzna i Podkarpacie gospodarczym hubem odbudowy Ukrainy". Trwa Samorządowy Kongres Trójmorza

06.06.2022 14:27
Bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na rynkach rolno-spożywczych w kontekście wojny na Ukrainie oraz współpraca z regionami ukraińskimi - to główne tematy Samorządowego Kongresu Trójmorza rozpoczętego w Lublinie.
Audio
  • W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Premier Mateusz Morawiecki na Samorządowym Kongresie Trójmorza
Premier Mateusz Morawiecki na Samorządowym Kongresie TrójmorzaDanuta Isler/PRdZ

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas rozpoczęcia Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie, że Lubelszczyzna i Podkarpacie będą gospodarczym hubem odbudowy Ukrainy. W kongresie bierze udział 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.

Szef rządu zapowiedział też stworzenie nowych połączeń infrastrukturalnych na Ukrainę. "Chodzi o to, aby Ukraina mogła wykorzystywać swoje zasoby gospodarcze i szybko odbudowywać. Te połączenia komunikacyjne stworzą najlepsze perspektywy wzrostu dla przedsiębiorców tego regionu" - podkreślił w Lublinie premier.

"Z pewnością wiele miejsca w obradach zajmą takie kwestie jak: kryzys humanitarny związany z uchodźcami, kryzys gospodarczy czy kwestia odbudowy Ukrainy po wojnie"- mówił w Polskim Radiu Lublin doktor Łukasz Lewkowicz z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. "Część państw Inicjatwy Trójmowa ma bezpośrednią granicę z Ukrainą, m.in. Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia. Te państwa zostały dotknięte w tych pierwszych tygodniach, ale ta sytuacja jest nadal kryzysem humanitarnym. Kilka milionów uchodźców z Ukrainy przybyło do nas. Jest niszczona infrastruktura ukraińska, miasta, drogi, infrastruktura energetyczna. Już gospodarz przyszłego szczytu w Rydze zapowiada, że tematem przewodnim będzie Ukraina i kwestia jej odbudowy"- powiedział doktor Łukasz Lewkowicz.

Samorządowy Kongres Trójmorza to szczególnie ważne wydarzenie nie tylko dla Lubelszczyzny, ale także dla 12 krajów Inicjatywy Trójmorza, które skupia państwa Unii Europejskiej położone w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.

W Kongresie biorą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także reprezentanci partnerów strategicznych Inicjatywy Trójmorza: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej.

W kongresie uczestniczą także przedstawiciele resortów m.in.: obrony narodowej, aktywów państwowych, finansów, rolnictwa i rozwoju wsi, a także m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski oraz Borys Wołoszenko- -zastępca przewodniczącego odeskiej obwodowej administracji wojskowej.
W pierwszym dniu prelegentami w panelach dotyczących Ukrainy s m.in. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

W tym roku Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, które ma posłużyć budowaniu trwałych relacji gospodarczych.

IAR/PP

Kolejny rosyjski generał zginął na Ukrainie. "Został zdenazyfikowany i zdemilitaryzowany"

06.06.2022 09:37
Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną.

Media w Niemczech piszą o polskiej broni na Ukrainie. "Rakieta Piorun stała się kultowa"

06.06.2022 11:54
Supernowoczesna polska broń, rakiety przeciwlotnicze Piorun i amunicja krążąca Warmate, robi furorę w wojnie na Ukrainie. W mediach społecznościowych wokół pocisków Piorun powstał prawdziwy kult - pisze niemiecki dziennik "Welt".

Niskie bezrobocie w Polsce. Jeden z najlepszych wyników po 1990 roku

06.06.2022 13:49
5,1 procent wyniosła w maju stopa bezrobocia rejestrowanego - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek o 0,1 punktu procentowego. Majowy wynik jednym z najlepszych po 1990 roku.