Redakcja Polska

Państwa Trójmorza zacieśniają współpracę z Ukrainą. Przyznano jej specjalny status

20.06.2022 18:04
- Wszyscy wspieramy nadanie Ukrainie statusu kandydata do UE. Jesteśmy głęboko przekonani, że ten status otrzyma. Postanowiliśmy stworzyć nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem i przyznaliśmy go Ukrainie - mówił podczas zorganizowanego w Rydze Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Szczyt Trójmorza w Rydze zdominowała kwestia Ukrainy i toczącej się tam wojny oraz działań, jakie mogą podejmować kraje regionu, żeby przeciwstawić się agresywnej polityce Rosji. Materiał Agnieszki Drązkiewicz (IAR)
  • W Rydze na Łotwie odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym bierze udział polski prezydent Andrzej Duda. Materiał Kamila Zalewskiego
Uczestnicy szczytu Trójmorza
Uczestnicy szczytu Trójmorza Marek Borawski/KPRP Źródło: Twitter/Kancelaria Prezydenta RP

Zaznaczył, że wszystkie państwa Trójmorza wspierają nadanie Ukrainie oficjalnego statusu kandydata do UE. - Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu w gronie Rady Europejskiej będzie zapadała decyzja w tej sprawie - pod koniec tygodnia, bo wtedy będzie posiedzenie tej rady - powiedział prezydent na konferencji po spotkaniu.


Posłuchaj
00:54 11799561_1.mp3 W Rydze na Łotwie odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym bierze udział polski prezydent Andrzej Duda. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Poinformował również, że w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim poruszył kwestię dołączenia Ukrainy do Inicjatywy Trójmorza. Jak zaznaczył, członkami inicjatywy Trójmorza są kraje członkowskie UE, ma ona jednak także partnerów strategicznych, w tym USA, Wielką Brytanię czy Komisję Europejską.

- Postanowiliśmy stworzyć specjalny, nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem - obok partnerstwa strategicznego - partnerstwo uczestniczące, nowy rodzaj partnerstwa, który nie jest zarezerwowany tylko dla Ukrainy. Nadaliśmy go dzisiaj Ukrainie, ale zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem tych państw, które leżą w Europie Środkowej i nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują - oświadczył Duda.

Status partnerstwa

Dodał, że państwa, które będą posiadały lub będą na drodze do posiadania statusu kandydata do Unii Europejskiej, będą mogły wystąpić o przyznanie takiego statusu partnerstwa z Inicjatywną Trójmorza.


Posłuchaj
00:55 11799881_1.mp3 Szczyt Trójmorza w Rydze zdominowała kwestia Ukrainy i toczącej się tam wojny oraz działań, jakie mogą podejmować kraje regionu, żeby przeciwstawić się agresywnej polityce Rosji. Materiał Agnieszki Drązkiewicz (IAR)

 

Prezydent wskazał, że prezydent Słowenii Borut Pahor wnioskował o wsparcie starań Bośni i Hercegowiny w otrzymaniu statusu kandydata do UE. - To wsparcie z naszej strony dla Bośni i Hercegowiny, odpowiedź na apel pana prezydenta Pahora jest pozytywna. Tutaj decyduje Rada Europejska, ale jeżeli w przyszłości Bośnia i Hercegowina będzie współpracować z państwami Trójmorza, to oczywiście i tę kwestię rozważymy - zapowiedział.

- Dzisiaj najważniejsze jest to, że stanowimy jedność, że współdziałamy ze sobą i nadal chcemy realizować i rozwijać wspólne projekty - mówił Duda.

Zapowiedział, że jeżeli Ukraina wyrazi chęć stworzenia odnogi trasy Via Carpatia lub będzie chciała rozwijać nowoczesne linie kolejowe między państwami, to państwa Trójmorze będą wspólnie z Ukrainą takie projekty realizować.

Wojna na Ukrainie

- Rok temu nikt z nas nie spodziewał się, że przyjdzie nam dyskutować w tak trudnych okolicznościach i jak wyraziście będziemy widzieli sens podjęcia tematu współtworzenia więzi gospodarczych, komunikacyjnych i budowania sfer bezpieczeństwa - mówił.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że "dalsze wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych między krajami regionu, w tym połączeń gazowych oraz w zakresie energii elektrycznej to działania priorytetowe, które musimy realizować.

Powiedział, że w obecnych, tak trudnych okolicznościach wyraźnie widać, jak istotny był sens podjęcia w 2015 r. współpracy między państwami Trójmorza. Podkreślił, że chodzi o współtworzenie więzi o charakterze gospodarczym, komunikacyjnym, a przede wszystkim o budowanie sfer bezpieczeństwa w naszej części Europy. - Tego bezpieczeństwa nie militarnego - od bezpieczeństwa militarnego mamy Sojusz Północnoatlantycki, którego wszyscy jesteśmy członkami - ale tego bezpieczeństwa w innych jego przejawach - bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa komunikacyjnego, bezpieczeństwa także i cybernetycznego - mówił Duda.

Połączenia drogowe i kolejowe

Zaznaczył, że były to dziedziny, w których do tej pory działania państw regionu nie były kompatybilne. Duda podkreślił, że celem współpracy trójmorskiej jest również szybsze osiągnięcie poziomu rozwoju takiego, jak w państwach Europy Zachodniej.

- Dzisiaj większość naszej dyskusji zdominowała oczywiście sytuacja na Ukrainie i nasza sytuacja wobec tego, co na Ukrainie się dzieje, czyli rosyjskiej napaści" - podkreślił prezydent. Dodał, że tematami rozmowy było też "dalsze wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych pomiędzy naszymi krajami". - Choćby właśnie tych energetycznych, tak jak połączenia gazowe, interkonektory, które budujemy, jak również połączeń w zakresie energii elektrycznej, synchronizacji w tym zakresie - to są te działania priorytetowe, które musimy realizować - mówił Andrzej Duda.

Dodał, że ważne są również połączenia drogowe i kolejowe, które ułatwiają transport i przemieszczanie się także infrastruktury wojskowej

 

IAR/PAP/dad

"W sprawie Rosji Polska miała i ma rację". Stanisław Żaryn w "The Critic" o sprzeciwie wobec Putina

20.06.2022 14:52
Niektórzy przedstawiciele Zachodu określali postawę Polski wobec Rosji jako "jastrzębią", polskie obawy dotyczące Rosji były bagatelizowane, ale inwazja Rosji na Ukrainę to zmieniła, świat widzi, że Polska miała i ma rację, a sprzeciwianie się Putinowi to realizm - pisze w brytyjskim miesięczniku "The Critic" rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zbigniew Rau w Luksemburgu: nie było sprzeciwu wobec nadania Ukrainie statusu kandydata

20.06.2022 16:11
Nie ma sprzeciwu wśród krajów członkowskich wobec nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej - tak szef polskiego MSZ-tu Zbigniew Rau zrelacjonował naradę unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.