Redakcja Polska

Estonia ma nowy rząd. Prezydent Alar Karis zatwierdził skład gabinetu premier Kai Kallas

18.07.2022 16:16
Powołanie nowego gabinetu jest wynikiem rozpadu koalicji Partii Reform, której przewodzi Kaja Kallas, z Partią Centrum.
Audio
Estonia: jest porozumienie w kwestii sformowania nowej koalicji
Estonia: jest porozumienie w kwestii sformowania nowej koalicjiAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Ugrupowanie to kilka tygodni temu zablokowało rządowy plan reformy szkolnictwa. Dlatego też, na początku czerwca na wniosek premier Kai Kallas, prezydent Estonii odwołał siedmiu ministrów Partii Centrum.

W celu utworzenia nowej koalicji, Partii Reform udało się dogadać z ugrupowaniem Ojczyzna i z centrolewicową Partią Socjalistyczną. Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Alar Karis powierzył misję tworzenia rządu ponownie dla Kai Kallas. 

Dziś w estońskim parlamencie odbyło się uroczyste zaprzysiężenie 15 ministrów nowego gabinetu. Każde z ugrupowań wchodzące w skład koalicji otrzymało równo po pięć tek. Partia Reform, poza urzędem premiera, ma w nowym rządzie ministra finansów, obrony, rolnictwa, a także ochrony socjalnej. Ojczyzna objęła resorty spraw zagranicznych, edukacji i nauki, sprawiedliwości, administracji publicznej oraz przedsiębiorczości i cyfryzacji. Z kolei socjaliści będą kierować ministerstwami spraw wewnętrznych, zdrowia i pracy, środowiska, kultury oraz gospodarki i infrastruktury. 

Umowa koalicyjna przewiduje reformy związane m.in. rynkiem energii, bezpieczeństwem socjalnym Estończyków, wzmocnieniem obronności kraju czy kształceniem dzieci w języku estońskim.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Estonia Unia Europejska

Polska na tle Unii Europejskiej należy do czołówki pod względem stosowania mediacji

18.07.2022 12:02
Już dwa lata temu przekroczyliśmy cel na 2022 rok, jeżeli chodzi o odsetek spraw kierowanych do mediacji – powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Azerbejdżan pomoże UE odejść od rosyjskiego gazu, podpisano umowę o współpracy

18.07.2022 15:05
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisali w Baku umowę o zwiększeniu dostaw kaspijskiego gazu na Stary Kontynent.

Łotwa zbuduje ogrodzenie na granicy z Białorusią

18.07.2022 15:11
Ma to związek z ubiegłorocznym szturmem nielegalnych migrantów na wschodnie granice Unii Europejskiej. Pierwsza część ogrodzenia powstanie w tym roku.