Redakcja Polska

Łotwa zbuduje ogrodzenie na granicy z Białorusią

18.07.2022 15:11
Ma to związek z ubiegłorocznym szturmem nielegalnych migrantów na wschodnie granice Unii Europejskiej. Pierwsza część ogrodzenia powstanie w tym roku. 
Audio
  • Łotwa zbuduje ogrodzenie na granicy z Białorusią [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneStraż Graniczna/twitter

Łotewskie radio publiczne podało, że w tym roku powstanie około 80 kilometrów stałego ogrodzenia. Miejsce, w którym będzie wybudowane zostało wybrane przez Straż Graniczną i określone jako "priorytetowy odcinek na granicy z Białorusią". Do tej pory na granicy łotewsko-białoruskiej była tymczasowa bariera o długości 60 kilometrów. Docelowo ma ona wejść w skład stałego ogrodzenia.

Budowa ogrodzenia na granicy to skutek ubiegłorocznego kryzysu migracyjnego. Na Łotwę, Litwę i do Polski, z terytorium Białorusi, nielegalnie próbowali dostać się migranci z państw Bliskiego Wschodu i Afryki. Działania te wspierał reżim Aleksandra Łukaszenki. Dążył w ten sposób do zdestabilizowania sytuacji w regionie. Było to określane mianem wojny hybrydowej. 

Łotewskie MSW informuje, że w ciągu 11 miesięcy granicę próbowało sforsować ponad 6700 osób. Wczoraj agencja prasowa LETA podała, że władze w Rydze planują przedłużyć stan wyjątkowy na wschodzie kraju. Wcześniej zakładano, że będzie obowiązywał do 10 sierpnia.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Łotwa granica Białoruś

Kolaboranci porywają ludzi na okupowanych terenach. Zmuszają ich do walki przeciwko Ukrainie

18.07.2022 13:00
Oleksandra Matwijczuk, szefowa Centrum Wolności Obywatelskich, opublikowała wpis, w którym informuje o siłowym wysyłaniu na front, do walki z Ukrainą, mieszkańców okupowanych przez najeźdźców miast.

Białoruski bojownik: to hańba dla nas, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę z Białorusi

18.07.2022 14:37
Wśród cudzoziemskich ochotników walczących po stronie Ukrainy jest wielu Białorusinów. Dużą renomę zyskał Ochotniczy Pułk im. Konstantego Kalinowskiego.

Azerbejdżan pomoże UE odejść od rosyjskiego gazu, podpisano umowę o współpracy

18.07.2022 15:05
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisali w Baku umowę o zwiększeniu dostaw kaspijskiego gazu na Stary Kontynent.