Redakcja Polska

Litwa zapowiada dodatkowe wsparcie dla Ukrainy

21.07.2022 16:30
Litwa zapowiada, że w najbliższym czasie udzieli dodatkowego wsparcia walczącej z Rosją Ukrainie. Dotychczas Wilno przekazało Kijowowi pomoc w wysokości około 123 milionów euro.
Audio
  • Litwa zapowiada dodatkowe wsparcie dla Ukrainy. Materiał Kamila Zalewskiego
Ukraiński wywiad donosi, że Rosja wykorzystała do 60 proc. zapasu sowieckich pocisków rakietowych
Ukraiński wywiad donosi, że Rosja wykorzystała do 60 proc. zapasu sowieckich pocisków rakietowychForum/Reuters/GLEB GARANICH

Litewski resort obrony podał, że na Ukrainę zostaną wysłane transportery opancerzone M113 i M577 oraz amunicja. Wilno proponuje też zorganizowanie szeroko zakrojonych szkoleń dla ukraińskich sił zbrojnych. Siły zbrojne Litwy rozważają też możliwość oddelegowania grupy instruktorów wojskowych do Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych trzech miesięcy blisko 10 tysięcy ukraińskich żołnierzy przejdzie tam podstawowe szkolenia wojskowe.

Od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę, Litwa wysłała tam m.in. systemy przeciwlotnicze Stinger, broń przeciwpancerną, kamizelki kuloodporne, hełmy, a także moździerze, termowizory i różnego rodzaju pojazdy. Do Ukraińców trafił też turecki dron "Bayraktar", na który prowadzona była w maju zbiórka pieniędzy. Producent ostatecznie zdecydował się, że przekaże go za darmo, a zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.


IAR/dad

Uziemienie samolotu Ryanair w Mińsku. Polski MSZ z satysfakcją przyjął raport ICAO

21.07.2022 13:39
Ministerstwo Spraw Zagranicznych z satysfakcją przyjęło raport Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w sprawie przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku w maju ubiegłego roku.

Brytyjczycy przekażą kolejną partię broni Ukrainie

21.07.2022 14:20
Wielka Brytania przekaże Ukrainie dziesiątki dział artyleryjskich i ponad 1600 sztuk broni przeciwpancernej w ramach dalszej pomocy dla tego kraju w obronie przed rosyjską napaścią - poinformował w czwartek minister obrony Ben Wallace.

Czeczeńcy walczą po stronie Ukraińców. Media w USA: "drugi front" uderzy w Moskwę

21.07.2022 15:22
Siły czeczeńskie dołączyły do ukraińskich żołnierzy, by walczyć z Rosjanami - donoszą amerykańskie media. Chodzi o batalion Dżochara Dudajewa i batalion Szejka Mansura, którzy walczą u boku ukraińskich obrońców. Z kolei po stronie Putina opowiedzieli się Kadyrowcy. Media w USA piszą, że Władimir Putin musi zmierzyć się z "drugim frontem" i przewidują nawet wojnę domową w Czeczenii, która mogłaby zmusić Kreml do wycofania części wojsk z Ukrainy.