Redakcja Polska

Unia Europejska przyjmie gazowy plan awaryjny. Jest porozumienie

26.07.2022 14:30
Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. O politycznej zgodzie na ograniczenie zużycia gazu poinformowali Czesi, którzy kierują w tym półroczu pracami Unii. "To nie była misja niemożliwa do realizacji" - napisała na Twitterze czeska prezydencja. Luksemburski minister odpowiedzialny za kwestie energetyczne dodał, że Węgry były jedynym krajem, który głosował przeciwko.
Audio
  • Jest porozumienie w UE w sprawie gazowego planu awaryjnego. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W Brukseli ministrowie energii unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie awaryjnego planu gazowego na wypadek wstrzymania dostaw surowca z Rosji.
W Brukseli ministrowie energii unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie awaryjnego planu gazowego na wypadek wstrzymania dostaw surowca z Rosji. Oil and Gas Photographer/ Shutterstock

Porozumienie przewiduje dobrowolne redukcje zużycia gazu o 15 procent, a mają się one zacząć od przyszłego miesiąca i potrwać do końca marca. Propozycja Komisji Europejskiej została złagodzona, bo nie ma obowiązkowych ograniczeń dla wszystkich krajów w przypadku ogłoszenia stanu alarmowego, kiedy będzie sroga zima i sytuacja się pogorszy. Jest bowiem wiele wyłączeń i derogacji. Polska - jak informowała przed unijną naradą minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - nie będzie objęta żadnymi obowiązkowymi redukcjami gazu. Plan dla Polski jest neutralny. Wzięte pod uwagę będą bowiem dotychczasowe działania - pełne magazyny gazu i oszczędności na które już zdecydowały się firmy czy sektory. Podczas niespełna trzygodzinnej narady propozycje dla Polski zostały utrzymane.

Przepisy dziś uzgodnione będą obowiązywać przez rok. Do maja Komisja Europejska ma przeprowadzić analizę, czy konieczne będzie ich przedłużenie. To na razie polityczne porozumienie, wszystkie procedury zostaną sfinalizowane w ciągu kilku dni i zaczną obowiązywać wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym. Zadowolenie z przyjęcia porozumienia wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej. "To znaczący krok w obliczu groźby całkowitego zakłócenia dostaw gazu. Dzięki tej decyzji Europa jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.


IAR/dad

Wojna uderzy w rosyjską naukę? Cofnie ją o dziesięciolecia

26.07.2022 10:21
Reakcją międzynarodowych instytucji naukowych na inwazję na Ukrainę jest odcięcie Rosji od międzynarodowych badań. Może to cofnąć naukę w kraju o 10 lub 20 lat i spowodować ogromny drenaż mózgów młodych rosyjskich naukowców.

Na Ukrainę dotarła dostawa dronów z Polski. "Potężne wsparcie dla walczących na froncie"

26.07.2022 13:00
Ukraina otrzymała kolejną dostawę polskich dronów FlyEye. Odebrała 20 systemów produkcji WB Electronics. Poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy.

Ekspert: Rosja zaczęła domagać się negocjacji, bo nie jest w stanie kontynuować wojny

26.07.2022 14:33
Rosyjska armia na Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN. Jak dodał, obecnie Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem.