Redakcja Polska

Prezydent Zełenski: potrzebne są sankcje na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne

07.08.2022 16:03
Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiShutterstock.com/trendsetter

"Rozmawiałem z Charles'em Michelem, powiedziałem mu o sytuacji na froncie, w szczególności w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rosyjski terror nuklearny wymaga mocniejszej reakcji społeczności międzynarodowej - sankcji na rosyjski przemysł nuklearny i paliwo jądrowe" - napisał Zełenski na Twitterze.

Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował w niedzielę, że położona na południu Ukrainy i pozostająca pod kontrolą wojsk rosyjskich Zaporoska Elektrownia Atomowa została w sobotę wieczorem po raz kolejny ostrzelana rosyjskimi rakietami. Jak dodano, trafiono bezpośrednio obok przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego. Według ukraińskiego koncernu wskutek ostrzałów uszkodzono trzy czujniki monitoringu promieniowania wokół przechowalnika.

W piątek odnotowano dwa ataki. Doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi wyciekiem wodoru i uwolnieniem do atmosfery substancji promieniotwórczych. Enerhoatom określił działania Rosjan jako prowokację.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział w sobotę, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Zaapelował też do wszystkich stron konfliktu o "maksymalną powściągliwość".

Zełenski dodał, że w rozmowie z Michelem przywódcy pozytywnie ocenili wznowienie eksportu ukraińskich zbóż przez ukraińskie porty, a także rozmawiali o przygotowaniach do szczytu Platformy Krymskiej i innych formach współpracy. W dyskusji podkreślono również wagę możliwie najszybszego odblokowania pakietu pomocy makroekonomicznej dla Ukrainy - przekazał ukraiński prezydent.

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW.


PAP/ho


"To akt terroru". Wołodymyr Zełenski o ataku na elektrownię atomową

06.08.2022 09:23
- To nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne, to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego: od Rosatomu po wszystkie powiązane firmy i osoby fizyczne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując piątkowy rosyjski ostrzał zaporoskiej elektrowni atomowej. W piątek okupanci dwukrotnie ostrzelali elektrownię. 

Erdogan proponuje spotkanie Putin-Zełenski w Stambule. Mówi też o kontynuacji dialogu z Rosją

07.08.2022 07:45
Prezydent Turcji poinformował, że podczas spotkania z Władimirem Putinem zaproponował mu spotkanie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim w Stambule. Potwierdził też, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach.

Ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Polska Agencja Atomistyki uspokaja

07.08.2022 09:30
Nie ma zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z piątkowym ostrzałem terenu w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki.