Redakcja Polska

Ukraina: kolaboranci z obwodu zaporoskiego podpisali dekret o referendum o zjednoczeniu z Rosją

08.08.2022 16:53
Szef okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy Jewhen Bałycki ogłosił w poniedziałek, że zostanie tam przeprowadzone referendum w sprawie przyłączenia do Rosji - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami państwowymi.
Jewhen Bałycki
Jewhen BałyckiŹródło: Twitter/@euronews

Bałycki, w latach 2012-14 deputowany prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy, oświadczył, że podpisał zarządzenie o "początku przygotowań" do organizacji tego pseudoreferendum. Kolaborant, występujący na spotkaniu koordynowanego przez Kreml ruchu społecznego "Jesteśmy razem z Rosją", nie sprecyzował, kiedy miałoby się odbyć nielegalne głosowanie - przekazała Ukrainska Prawda za nagraniem z posiedzenia, opublikowanym przez rosyjską państwową agencję RIA Nowosti.

W niedzielę lojalne wobec Kijowa władze sąsiedniego obwodu chersońskiego powiadomiły, że rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum, sankcjonującym aneksję tych obszarów przez Kreml.

Miasto Chersoń, niemal cały obwód chersoński i południowa część regionu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia pseudreferendów w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.


PAP/IAR/dad

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla firm w związku z wojną na Ukrainie

08.08.2022 13:22
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy publicznej w wysokości 140 mln euro dla firm w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. W ramach programu wsparcie przyjmie formę bezpośrednich dotacji i pożyczek.

Ukraina: Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową

08.08.2022 13:50
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową. Takie dane przekazał ukraiński państwowy koncern energii atomowej Enerhoatom. W ostatnich dniach Ukraińcy informowali o rosyjskich ostrzałach obiektów tej największej w Europie elektrowni jądrowej. Siły rosyjskie okupują elektrownię od marca.

Rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

08.08.2022 14:51
W Zamościu i Szczebrzeszynie rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego patronem jest w tym roku Miron Białoszewski. Do soboty będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wernisażach, a także słuchać koncertów. Patronami medialnymi wydarzenia są Program I i II Polskiego Radia.