Redakcja Polska

Ukraina: Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową

08.08.2022 13:50
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową. Takie dane przekazał ukraiński państwowy koncern energii atomowej Enerhoatom. W ostatnich dniach Ukraińcy informowali o rosyjskich ostrzałach obiektów tej największej w Europie elektrowni jądrowej. Siły rosyjskie okupują elektrownię od marca.
Elektrownia w Enerhodarze jest największą w Europie, składa sięz sześciu bloków
Elektrownia w Enerhodarze jest największą w Europie, składa się z sześciu blokówZuma Press/ FORUM

O tym, że Rosjanie zaminowali obiekt wcześniej informował ukraiński wywiad wojskowy. Również, jak czytamy w komunikacie wydanym przez Enerhoatom - kierujący rosyjskim garnizonem kontrolującym Zaporoską Elektrownię Jądrową gen. Walerij Wasiljew miał poinformować żołnierzy o możliwości wysadzenia ładunków.

W okupowanej elektrowni pracuje ukraiński personel. W ciągu ostatnich dni na terytorium obiektu, m.in. w okolicach składów zużytego paliwa, ale też samego reaktora spadały rosyjskie rakiety.

W reakcji na te ataki prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że potrzebna jest zdecydowana odpowiedź społeczności międzynarodowej. Tymczasem sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował o dostęp do elektrowni dla inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

IAR/dad

Prezydent Zełenski: potrzebne są sankcje na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne

07.08.2022 16:03
Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Skandaliczny raport Amnesty International. Wiceszef MSZ: prawdopodobne silne wpływy rosyjskie

08.08.2022 12:00
Raport Amnesty International pokazuje to, że stopień oderwania od rzeczywistości jest dość daleko idący, ale także i stopień zideologizowania i niestety także i wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne - ocenił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla firm w związku z wojną na Ukrainie

08.08.2022 13:22
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy publicznej w wysokości 140 mln euro dla firm w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. W ramach programu wsparcie przyjmie formę bezpośrednich dotacji i pożyczek.