Redakcja Polska

Premier Morawiecki w Paryżu. Macron: Polska i Francja starają się zreformować rynek energii

29.08.2022 13:20
Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozmową z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Paryżu. - Mam nadzieję, że doprowadzimy te działania do końca - dodał Macron.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o energetyce, sytuacji na Ukrainie i współpracy bilateralnej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej - powiedział Emmanuel Macron
Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej - powiedział Emmanuel MacronTwitter/@PremierRP

Podczas poniedziałkowego wspólnego briefingu prasowego z premierem RP prezydent Francji poinformował, że jednym z tematów ich spotkania będą kwestie energetyczne, które "w dużym stopniu wynikają z wojny".

- Mówię tutaj o inflacji, cenach energii, bezpieczeństwie dostaw gazu, o cenach elektryczności. Wszystkim nam towarzyszy ta sama wizja suwerenności Europy w tym zakresie - zwrócił uwagę.

Reforma rynku energii

Emmanuel Macron przypomniał, że "Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się wzmocnić tę suwerenność i zreformować głęboko rynek energii elektrycznej".

- Mam nadzieję, że doprowadzimy te działania do końca i że naprawdę będziemy mieć rynek energii elektrycznej, który będzie chroniony przed spekulacją i na którym będzie obowiązywać nowy mechanizm kształtowania cen, ponieważ w tej chwili ta sytuacja, którą mamy, już nie odpowiada rzeczywistości. Mam nadzieję, że będziemy w stanie tutaj szybko pójść naprzód i kolejne tygodnie będą miały istotne znaczenie - zaznaczył.

Kwestie europejskie

Według prezydenta Francji tematami spotkania z premierem RP będą także m.in. światowy kryzys żywnościowy oraz kwestie europejskie, wśród nich "uznanie statusu dla Ukrainy i Mołdawii".

- Mamy również tematy dwustronne. Będziemy mówić m.in. o wyzwaniach związanych z dekarbonizacją produkcji energii elektrycznej. Francja i Polska blisko ze sobą współpracują w tej dziedzinie i jestem przekonany, że możemy jeszcze pogłębić naszą współpracę - stwierdził.

Podziękowania dla Polaków

Prezydent Macron wyraził również wdzięczność "za ogromny wkład Polski w walkę z pożarami lasów, które dotknęły Francję latem tego roku".

- Polska od samego początku uczestniczyła w tej solidarności europejskiej, pomagając nam w gaszeniu pożarów. Chciałbym naprawdę bardzo serdecznie podziękować panu osobiście za to - powiedział Emmanuel Macron do Mateusza Morawieckiego.

PAP/ho

Ogromna skala rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Najnowsze dane przerażają

29.08.2022 09:20
Na Ukrainie zarejestrowano już prawie 45 tys. zbrodni, związanych z agresją Rosji - powiadomiła tamtejsza prokuratura generalna.

CNN: ukraińska armia doskonale realizuje opracowaną przez USA strategię obrony i niwelowania przewag rosyjskiego agresora

29.08.2022 10:03
Amerykańscy i europejscy urzędnicy twierdzą, że Ukraina z powodzeniem stosuje taktykę obrony opracowaną przez amerykańskie siły specjalne, aby odeprzeć zbrojną agresję Rosji i zniwelować przewagi jej armii.

Szojgu odsunięty od Putina. Nowe ustalenia brytyjskiego wywiadu

29.08.2022 12:08
Zdaniem brytyjskiego resortu obrony, który powołuje się na rosyjskie media niezależne, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu jest obecnie "odsunięty na bok", a dowódcy operacyjni raportują o przebiegu wojny z Ukrainą bezpośrednio do prezydenta Władimira Putina.