Redakcja Polska

Georgette Mosbacher: odbudowa Ukrainy musi być szansą dla krajów Trójmorza

07.09.2022 08:08
Bardzo niepokoi mnie to, że nie słychać dyskusji na temat planów działania wobec Rosji po jej klęsce – mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" była ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher.
Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher mówiła już o pokojowym Noblu dla Polski za pomoc Ukrainie i Ukraińcom
Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher mówiła już o pokojowym Noblu dla Polski za pomoc Ukrainie i UkraińcomPAP/Marcin Obara

"Nie jestem niestety w stanie określić, jaki będzie koszt odbudowy Ukrainy, ale mogę na pewno powiedzieć, że będzie on bardzo wielki ze względu na zniszczenia dokonane przez Putina. Równano tam całe miasta z ziemią. Pytanie brzmi więc, kto odbuduję Ukrainę i skąd będzie pochodziło na to finansowanie" – powiedziała w rozmowie z gazetą była ambasador USA w Polsce.

Pytana, czy Stany Zjednoczone są skłonne mocno uczestniczyć w wysiłkach na rzecz odbudowy Ukrainy, Mosbacher odparła: "Myślę, że USA zamierzają wziąć udział w odbudowie, tak jak wzięły udział we wspieraniu obrony Ukrainy przed Rosją".

"Uważam też jednak, że będzie to szansą dla krajów Inicjatywy Trójmorza, dla 12 krajów leżących w sąsiedztwie Ukrainy, którym Ukraina może ufać. Mają one szansę tworzyć plan, według którego Ukraina będzie się odbudowywać. Chciałabym zobaczyć te kraje w czołówce działań, gdyż są one przede wszystkim sąsiadami" – stwierdziła. "Ponadto dzielą wspólną historię i można im ufać. Liczą się też ich dobre relacje z USA" – dodała.

Inwestycje USA w fundusz Trójmorza

Przyznała również, że "Stany Zjednoczone inwestują obecnie w Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, więc już udzielają wsparcia finansowego". "Jeśli kraje Trójmorza tego nie zrobią, to obawiam się, że w odbudowę Ukrainy zaangażują się kraje, które nie są takie przyjazne. Państwa takie jak Chiny. Nie uważam, że Chiny powinny korzystać na odbudowie" – przyznała.

"Powiem szczerze, że również nie chciałabym, by Niemcy znalazły się w pierwszym rzędzie krajów odbudowujących Ukrainę. Wszak to polityka Niemiec, polegająca na pozyskiwaniu taniej energii z Rosji i wspierania gazociągu Nord Stream 2, przyczyniła się do wybuchu tej wojny" – podkreśliła.


PAP/dad

"Zdecydowanie niewystarczająca". Mateusz Morawiecki o pomocy Komisji Europejskiej dla Ukrainy

06.09.2022 13:17
Pomoc Komisji Europejskiej dla Ukrainy jest zdecydowanie niewystarczająca, przynaglam do wypłacenia Ukrainie obiecanych 9 mld euro, by nie włączać się w grę Kremla - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że prawdopodobnie niedługo uda się na Ukrainę.

"Spiegel": kanclerz Niemiec odrzucił prośby Ukrainy o dostawy ciężkiego uzbrojenia

06.09.2022 14:09
Pomimo próśb ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala kanclerz Niemiec Olaf Scholz odmówił przekazania Kijowowi ciężkiego uzbrojenia, szczególnie czołgów Leopard 2 - poinformował we wtorek tygodnik "Spiegel". Jak zaznaczył tygodnik, władze w Berlinie nie widzą takiej możliwości, chociaż jeden z koncernów zbrojeniowych jest gotowy, by wesprzeć Ukrainę.

Piotr Gliński: jeżeli nie pomożemy Ukraińcom, będziemy następni w kolejce

06.09.2022 16:40
Jeżeli nie pomożemy Ukraińcom, którzy w tej chwili walczą nie tylko za Polskę czy Litwę, ale walczą za Europę, za cały świat cywilizowany, to następni w kolejce będziemy my (...), kraje zachodnioeuropejskie - mówił we wtorek w Karpaczu wicepremier Piotr Gliński.