Redakcja Polska

Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu"

23.11.2022 12:40
Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu". Europosłowie przegłosowali rezolucję w tej sprawie. Był to efekt porozumienia wielu różnych grup politycznych - od konserwatystów i ludowców po liberałów i socjaldemokratów. W dokumencie jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.
Posiedzenie i głosowanie Parlamentu Europejskiego
Posiedzenie i głosowanie Parlamentu EuropejskiegoPAP/EPA/JULIEN WARNAND

W rezolucji europosłowie domagają się od Rosji zaprzestania działań wojennych, a w szczególności ataków na osiedla mieszkalne i infrastrukturę cywilną. To właśnie bombardowanie domów, szkół, szpitali, oraz sieci ciepłowniczych jest, w ocenie europosłów, dowodem że Rosja dokonuje zbrodni wojennych i jest sponsorem terroryzmu.

Parlament Europejski w rezolucji po raz kolejny wyraża solidarność z narodem Ukraińskim i popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną tego państwa. Europosłowie wyrazili też solidarność z rodzinami ofiar wybuchu rakiety w polskiej miejscowości Przewodów.

Rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej, a także do Władimira Putina.

Rezolucja ma w tej chwili głównie znaczenie symboliczne - na razie w Unii nie ma bowiem oficjalnego mechanizmu uznania danego kraju za "państwowego sponsora terroryzmu". Europarlament wzywa jednak państwa członkowskie unii, by taki środek prawny wprowadziły.


IAR/dad

Boris Johnson w CNN: Francja zaprzeczała atakowi Rosji na Ukrainę, a Niemcy wolałyby, by Kijów szybko się poddał

23.11.2022 10:28
Były brytyjski premier Boris Johnson stwierdził w wywiadzie dla portugalskiej edycji CNN, że Francja "zaprzeczała", by możliwa była inwazja Rosji na Ukrainę, a także oskarżył rząd Niemiec o to, że był zwolennikiem szybkiej ukraińskiej porażki w konflikcie. Ocenił też, że Zełenski jest "absolutnie wybitnym" przywódcą. "Myślę, że historia tego konfliktu byłaby zupełnie inna, gdyby go tam nie było" - zaznaczył były szef brytyjskiego rządu.

Reuters: powstający port CPK poprawi wojskową logistykę w Europie Środkowej

23.11.2022 11:19
Powstający w Polsce CPK poprawi wojskową logistykę w Europie Środkowej w sytuacji, kiedy według byłego dowódcy armii USA w Europie, gen. Bena Hodgesa, "brakuje zdolności transportowej i infrastruktury, która umożliwiałaby szybkie przemieszczanie się sił NATO po Europie" - informuje agencja Reutera.