Redakcja Polska

Biały Dom: najlepszym sposobem na zakończenie wojny jest wycofanie wojsk przez Rosję

03.12.2022 08:56
Biały Dom oświadczył, że prezydent Joe Biden nie ma listy konkretnych warunków pod jakimi gotów byłby podjąć rozmowy z Władimirem Putinem.
Audio
  • Biały Dom: najlepszym sposobem na zakończenie wojny jest wycofanie wojsk przez Rosję [posłuchaj]
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS/POOL

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, John Kirby z prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że Putin może pokazać, że chce zakończenia wojny wycofując rosyjskie wojska z Ukrainy i zaprzestając ataków na cele cywilne.

Joe Biden zadeklarował w czwartek, że jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w porozumieniu z sojusznikami, jeśli wykaże on gotowość zakończenia wojny na Ukrainie.

Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał koordynatora komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Johna Kirby'ego co mogłoby przekonać prezydenta USA, że Putin chce zakończenia wojny. 

"Najbardziej widocznym działaniem, które Putin mógłby podjąć by pokazać, że chce zakończenia wojny byłoby wycofanie wojsk z Ukrainy i zaprzestanie ostrzału rakietami cruise i irańskimi dronami cywilnych celów” - powiedział. 

John Kirby dodał, że w tej chwili nie widać oznak, że Putin chce zakończenia wojny. "Ani ja ani prezydent nie mamy konkretnej listy warunków co Putin musiałby zrobić aby nas przekonać, że są gotowi do rozmów. Dziś usłyszeliśmy z Kremla, że najwyraźniej nie są, a ich czyny wskazują na determinację Rosjan do dalszego zabijania Ukraińców ” - stwierdził Kirby.

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu podkreślił, że prezydent Biden nie ma w tej chwili żadnych planów rozmowy z prezydentem Rosji.

IAR/ks

Biden gotowy spotkać się z Putinem. Postawił twardy warunek

02.12.2022 08:30
Prezydent Joe Biden zadeklarował, że jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w porozumieniu z sojusznikami, jeśli wykaże on gotowość zakończenia wojny na Ukrainie. Amerykański przywódca przyjął w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ukraina była jednym z głównych tematów rozmów.

Szef dyplomacji UE przyznaje: Ukraina zasłużyła na wejście do Unii Europejskiej

02.12.2022 10:20
- Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w czwartek w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Jest zgoda krajów Unii Europejskiej na limity cenowe na rosyjską ropę

03.12.2022 09:09
Finalna decyzja zostanie podjęta w trybie obiegowym w niedzielę. Ostatnim krajem, który dał zielone światło dla sfinalizowania procedur była Polska, przewodząca państwom opowiadającym się za jak najniższym limitem.