Redakcja Polska

Kreml planował zamach na Wołodymyra Zełenskiego. CIA miało szczegółowe plany

17.01.2023 10:01
Jak informuje "The Insider", z nowej książki Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House" można dowiedzieć się m.in. tego, że dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na ukraińskiego prezydenta.
CIA ostrzegało prezydenta przed zamachem
CIA ostrzegało prezydenta przed zamachemForum

Niezależna gazeta internetowa podkreśla, że przestroga dla Zełenskiego pojawiła się w czasie kiedy podawał on w wątpliwość wiarygodność wywiadu USA. Odpierał ostrzeżenia i wydawał się być nimi zaskoczony.

"W tym czasie, w styczniu 2022 roku, Zełenski odrzucał pomysł, że Rosjanie przeprowadzą niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i sugerował, że publiczne ostrzeżenia Ameryki wywołują panikę" – cytuje "The Insider" fragmenty książki Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House" ("Walka jego życia: w Białym Domu Joe Bidena”"), która ma się ukazać we wtorek.

Udaremnione zamachy

Jak dodaje, autor książki twierdzi, że to prezydent Joe Biden polecił Burnsowi polecieć do Kijowa i "podzielić się dokładnymi detalami na temat rosyjskich spisków".

"To natychmiast zwróciło uwagę Zełenskiego; był zaskoczony, otrzeźwiony tą wiadomością. (…) Dane wywiadowcze były tak szczegółowe, że pomogłyby siłom bezpieczeństwa Zełenskiego udaremnić dwa oddzielne rosyjskie zamachy na jego życie" - napisał Whipple.

Plan inwazji Putina

Książka informuje także o przedstawieniu przez szefa CIA Zełenskiemu "schematu planu inwazji Putina", aby pomóc mu w przygotowaniach do walki.

Burns, który był wcześniej ambasadorem USA w Moskwie, wstępnie zarysował rosyjski projekt ataku na lotnisko Antonowa na północ od Kijowa i wykorzystania go do desantu oddziałów rosyjskich mających rozpocząć szturm stolicy Ukrainy ,twierdzi jej autor.


PAP/dad

"Mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji". Stanisław Żaryn o ataku na blok w Dnieprze

16.01.2023 15:36
Mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji – napisał w poniedziałek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Unia potępia Rosję za ostatnie ataki na cywilów na Ukrainie i zapowiada rozliczenie zbrodniarzy

16.01.2023 17:09
Unia Europejska potępiła Rosję za ostatnie ataki na Ukrainę skierowane przeciwko ludności cywilnej. Zapowiedziała też rozliczenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych. W poniedziałek napisał o tym na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, później oświadczenie przekazał premier Szwecji Ulf Kristersson, która kieruje w tym półroczu pracami Wspólnoty.