Redakcja Polska

"Mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji". Stanisław Żaryn o ataku na blok w Dnieprze

16.01.2023 15:36
Mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji – napisał w poniedziałek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zbrodnie na Ukrainie. Żaryn: mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji
Zbrodnie na Ukrainie. Żaryn: mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło RosjiPAP/AA/ABACA

Mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji. Wojna przeciwko Ukrainie to kolejny rozdział krwawej działalności Kremla. Za czasów Putina zbrodnia stała się podstawą rosyjskiej polityki" – czytamy we wpisie.

Został on zilustrowany zdjęciami zniszczonego osiedla mieszkaniowego na Ukrainie, bloku w Osetii w 2008 r., fotografiami worków foliowych z ciałami ofiar zestrzelonego samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17, a także bloku wysadzonego w 1999 r. przez FSB oraz zniszczonego w 2000 r. Groznego.

Pod wpisem Żaryn zamieścił także zdjęcie m.in. zamordowanego w 2006 r. Aleksandra Litwinienki, Borisa Niemcowa, na którego dokonano zamachu w 2015 r. i Anny Politkowskiej zamordowanej w Moskwie w 2006 r. 

Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku w Dnieprze

Tymczasem do 40 wzrosła liczba ofiar ostrzału rakietowego w Dnieprze, gdzie w sobotę rosyjska rakieta uderzyła w blok mieszkalny. Tragiczny bilans może się powiększyć, bo wciąż trwają poszukiwania gruzowiska.


O kolejnych znalezionych ofiarach śmiertelnych powiadomiły władze obwodu dniepropietrowskiego. Wśród 40 ofiar jest troje dzieci. Kilkanaścioro dzieci jest rannych. Ogółem rannych zostało ponad 70 osób. Statystyka wciąż jest jednak niepełna, bo około 30 osób uważa się za zaginione.

Przedwczoraj Rosjanie za pomocą rakiety balistyznej Ch-22 przeznaczonej do niszczenia celów na morzu uderzyli w wielopiętrowy blok mieszkalny w Dnieprze. Ponad 70 mieszkań zostało całkowicie zniszczonych.

PAP/dad

MSZ ponownie apeluje do władz Białorusi o uwolnienie Andrzeja Poczobuta

16.01.2023 14:06
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie apeluje do władz Białorusi o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Dziś rozpoczął się proces dziennikarza i działacza polskiej mniejszości przed białoruskim sądem. Posiedzenie zostało utajnione, do sali rozpraw nie wpuszczono polskiego charge d'affairs w Mińsku Marcina Wojciechowskiego.

Premier Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę

16.01.2023 15:17
Premier Mateusz Morawiecki wezwał niemiecki rząd do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Nie ma żadnego powodu do blokowania wsparcia dla władz w Kijowie - powiedział podczas wizyty w Berlinie Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystości z okazji 50-lecia działalności parlamentarnej polityka CDU, Wolfganga Schäublego.