Redakcja Polska

Kwestie bezpieczeństwa i Ukrainy. Szef MSZ Polski bierze udział w konferencji "Snow Meeting"

20.01.2023 12:42
Wsparcie Zachodu dla Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa to główne tematy tegorocznego "Snow Meeting" na Litwie. W spotkaniu bierze udział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Szefowie MSZ Polski i Litwy
Szefowie MSZ Polski i LitwyŹródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP/Twitter @MSZ_RP

"Snow Meeting" odbywa się po raz szesnasty. W międzynarodowej konferencji biorą udział politycy z Litwy i z zagranicy oraz eksperci ds. bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau powiedział w piątek rano dziennikarzom, że rozmowy poświęcone są aktualnej sytuacji geopolitycznej czyli wojnie na Ukrainie oraz zbliżającemu się szczytowi NATO w Wilnie. - To spotkanie potwierdza, że głos Litwy, Polski, państw bałtyckich, czyli tego twardego jądra wschodniej flanki jest słyszalny i coraz bardziej wpywowy - powiedział minister. 

Posłuchaj
00:50 12156864_1.mp3 Litwa: szef MSZ Z.Rau bierze udział w międzynarodowej konferencji "Snow Meeting". Materiał Kamila Zalewskiego

 

Zbigniew Rau odniósł się też do kwestii przekazania czołgów Leopardów Ukrainie. - Są różnice zdań, ale jestem optymistą. Argumentów wobec niemieckiego rządu, który tutaj najbardziej się waha używamy wielu. Argumentów, żeby nie nazwać tego presją - dodał. Zbigniew Rau powiedział, że Litwa wspiera każdą decyzję Polski. - Mówimy jednym głosem w kwestiach bezpieczeństwa, energetyki, połączeń transportowych. Politycznie jesteśmy sobie bliscy - zaznaczył minister spraw zagranicznych. Jak dodał, na forum NATO i Unii Europejskiej oba kraje mówią jednym głosem.

Szef polskiej dyplomacji rano na cmentarzu na Rossie złożył kwiaty na grobie serca marszałka Piłsudskiego oraz w kaplicy powstańców styczniowych.

Dwudniowa konferencja "Snow Meeting" zakończy się w piątek.


IAR/dad

Wojna rujnuje białoruską gospodarkę. "Polska głównym kierunkiem relokacji dla białoruskiego biznesu"

20.01.2023 10:33
Aleksander Łukaszenka nie podejmuje racjonalnych z punktu widzenia ekonomicznego decyzji, tylko decyzje polityczne. Jest człowiekiem, który bardzo długo pamięta wszystkie krzywdy – powiedział Aleś Alachnowicz, doradca gospodarczy Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec. Tematem - Leopardy

20.01.2023 11:21
W piątek po godzinie 17, w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Podczas spotkania zostanie poruszona między innymi kwestia przesłania czołgów na Ukrainę. W Ramstein rozpoczęła się o godzinie 10 narada grupy około 50 krajów dozbrajających Ukrainę.