Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś trzydniową wizytę na Łotwie

31.01.2023 12:22
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda rozpocznie dziś wizytę na Łotwie. Wieczorem spotka się między innymi z Polakami mieszkającymi w tym kraju, a jutro z łotewskim prezydentem Egilsem Levitsem.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś trzydniową wizytę na Łotwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Łotwy, Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, ma być kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz zbliżający się szczyt NATO w Wilnie
Głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Łotwy, Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, ma być kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz zbliżający się szczyt NATO w WilnieKrzysztof Sitkowski/KPRP

Jak mówi Polskiemu Radiu Tomasz Otocki, dziennikarz "Przeglądu Bałtyckiego", współpracujący również z łotewskim nadawcą publicznym, dla Łotyszy stosunki z Polską są niezwykle ważne. Relacje polsko-łotewskie w ostatnich latach uległy znacznemu zacieśnieniu z powodu sytuacji geopolitycznej. - Polska na Łotwie jest widziana jako gwarant bezpieczeństwa oraz jako kraj, który jest najważniejszym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej i jest państwem, na które można liczyć - wyjaśnia.


Posłuchaj
00:52 12175135_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś trzydniową wizytę na Łotwie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Otocki zwraca uwagę, że sympatia ze strony Łotyszy do Polski wynika między innymi ze wspólnej historii. 103 lata temu żołnierze Wojska Polskiego pomagali Łotwie w walkach z bolszewikami. Dzięki temu udało się oswobodzić wschodnią część kraju - Łatgalię. - W nawiązaniu do tamtego wydarzenia Łotysze często podkreślają, że stacjonujący w bazie wojskowej w Adażi polscy żołnierze znów bronią Łotwy. Polska ma znaczenie dla Łotwy jako kraj, który obroniłby ją przed ewentualną agresją - dodaje dziennikarz.

Spotkanie z Polakami

Pierwszym punktem trzydniowej wizyty pary prezydenckiej na Łotwie będzie spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej. W kraju liczącym niespełna 2 miliony mieszkańców, nasi Rodacy stanowią ponad dwa procent łotewskiego społeczeństwa. - Polacy na Łotwie pamiętają, że pochodzą z Inflant Polskich. Granice się przesunęły, a Polacy tu zostali. Zachowaliśmy swoją tożsamość narodową, obchodzimy wszystkie najważniejsze święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, ale też na przykład Święto Konstytucji 3 Maja - mówi prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz.

Kilka lat temu z inicjatywy polskiej mniejszości w Dyneburgu został odsłonięty pomnik króla Stefana Batorego, założyciela miasta. W ceremonii wziął udział prezydent Andrzej Duda. Towarzyszył mu ówczesny szef państwa Raimonds Vejonis.

Odznaczenia dla zasłużonych

Polski przywódca wręczy dziś wieczorem odznaczenia naszym rodakom zasłużonym w działalności na rzecz podtrzymania polskiego dziedzictwa kulturowego w Republice Łotewskiej. Andrzej Duda spotka się też z Metropolitą Ryskim, arcybiskupem Zbigniewem Stankiewiczem.

Z kolei głównymi tematami jutrzejszych rozmów prezydentów Polski i Łotwy, Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, ma być kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. Poruszona ma być również kwestia odpowiedzialności za zbrodnie, których dokonuje Rosja na ukraińskim terytorium.

Jutro zostanie podpisana też umowa o współpracy edukacyjnej i kulturalnej między Polską i Łotwą. Na zakończenie wizyty na Łotwie, w czwartek Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu z Polsko-Łotewską Izbą Przemysłowo-Handlową. Wizytę zakończy udział prezydenta w debacie na temat bezpieczeństwa w regionie, którą przygotowały łotewskie think-tanki oraz organizacje społeczne.


IAR/dad

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że odwiedzi Polskę. Nie padł jednak konkretny termin

31.01.2023 09:30
Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

O polskich stratach wojennych na arenie międzynarodowej. Wiceszef MSZ z wizytą w USA

31.01.2023 12:00
Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Ofiar Komunizmu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Program podróży wiceministra obejmuje spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji i Kongresu, a jeden z tematów rozmów to sprawa odszkodowań wojennych od Niemiec.

Rosja przygotowuje się do ofensywy w najbliższych miesiącach - oceniają specjaliści

31.01.2023 11:00
Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych miesiącach; taka prognoza zgadza się również z naszymi wcześniejszymi ocenami - informuje w swojej najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).