Redakcja Polska

Ambasador Izraela: damy Ukrainie system obrony, który dokładniej wskaże kierunek atakujących rakiet

01.03.2023 17:33
System wczesnego ostrzegania, który Izrael przekaże Ukrainie, wskaże dokładniej obronie powietrznej kierunek atakujących pocisków rakietowych - poinformował w środę ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky. Dodał, że przekazanie systemu nastąpi "wkrótce".
Władze Izraela mają rozważyć przekazanie Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła
Władze Izraela mają rozważyć przekazanie Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej "Żelazna Kopuła" ChameleonsEye/Shutterstock

- W Izraelu istnieje dość precyzyjny i nowoczesny system wczesnego ostrzegania. Zaproponowaliśmy taki system Ukrainie. Myślę, że trzeba go dostosować do potrzeb Ukrainy, której terytorium jest znacznie większe i która boryka się z innymi zagrożeniami - powiedział dyplomata w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji BBC.

Nie wyjaśnił, kiedy system zostanie przekazany, ale wyraził przekonanie, że stanie się to "wkrótce". Proces dostosowania "zajmie jakiś czas" - dodał Brodsky i zastrzegł, że trudno określić termin, ale "chodzi o kilka miesięcy".

Zaawansowany system obrony

Jak tłumaczył ambasador, systemy ostrzegania używane przez Izrael pozwalają operatorom obrony powietrznej na określenie kierunku wrogiego pocisku bądź drona zaledwie w ciągu kilku sekund od jego wystrzelenia. Tak więc, w odpowiedniej dzielnicy ogłaszany jest alarm przeciwlotniczy, a obrona powietrzna jest skuteczniejsza. Brodsky wyraził przekonanie, że system pozwoli na dokładniejsze określanie miejsca, w które wycelowany został pocisk bądź dron.

Ponadto alarm przeciwlotniczy ogłaszany będzie nie np. w całym kraju, a dokładnie w rejonie, do którego zmierza pocisk. Ludzie więc będą stosować się do alarmów, bo będą wiedzieć, że zagrożenie nie jest ogólne, a dotyczy konkretnego miejsca - ocenił dyplomata.

Niemniej - przyznał Brodsky - zagrożenie, z którym boryka się Izrael to "prymitywniejsze rakiety" niż rosyjskie pociski balistyczne czy manewrujące. - Myślę, że system, który skutecznie działa w Izraelu zostanie dostosowany do konieczności radzenia sobie również z takimi rakietami, z którymi wy macie do czynienia - powiedział ambasador pod adresem Ukraińców.

Co z systemami obrony?

Brodsky nie odpowiedział na pytanie, dlaczego Izrael nie przekazuje Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej. Wskazał, że rząd izraelski mówił, iż bada tę kwestię. Wyraził też przekonanie, że rozgłos w tej sprawie nie będzie korzystny. Podkreślił, że "jakikolwiek rząd izraelski będzie przede wszystkim myśleć o bezpieczeństwie Izraelczyków" i że wszelkie uzbrojenie jest Izraelowi potrzebne do własnej obrony.

Jak przypomina BBC, przywódcy Ukrainy w ostatnim okresie krytykowali władze Izraela za bierność w udzielaniu wsparcia wojskowego w odpieraniu rosyjskiej inwazji. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że Izrael - choć potrzebuje broni - eksportuje uzbrojenie do innych krajów. Władze w Kijowie były zawiedzione tym, że Izrael nie chce przekazać Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej, choć Rosja wykorzystuje w atakach drony przekazane jej przez wrogi Izraelowi Iran. Przy tym Zełenski na konferencji prasowej 24 lutego pytany o te kwestie powiedział, że nie chciałby narażać "rozpoczynającej się poprawy relacji Ukrainy i Izraela".

IAR/PAP/dad

Bestialstwo Rosjan na Ukrainie. Ukrywali miny pułapki w zabawkach, kołyskach czy szafkach

01.03.2023 14:09
- Rosjanie ukrywali miny pułapki w różnych miejscach np. zabawkach, kołyskach czy szafkach. To bestialstwo, bo cóż im winne są dzieci i cywile - powiedział w środę w Studiu PAP nadkom. Krzysztof Funkiendorf, dowódca kontyngentu humanitarnego polskiej policji na Ukrainie.

Białoruś: władze miejscowe w Iwie przeciwko językowi polskiemu w kościołach katolickich

01.03.2023 15:34
Miejscowe władze białoruskiego miasta Iwie na Grodzieńszczyźnie chcą zakazać używania języka polskiego w świątyniach katolickich - poinformowało Euroradio.

Ukraina: narasta zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym

01.03.2023 16:52
Na Ukrainie wzrasta zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym. Może ono mieć nie tak masowy charakter, jak w przypadku poprzednich ostrzałów. Rosjanie, jak wskazują przedstawiciele ukraińskiej armii, mogą zmienić taktykę.