Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda na Konferencji ONZ: trzeba inwestować w technologie w rolnictwie

06.03.2023 13:44
O konieczności rozwoju sektora rolno-spożywczego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mówił prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w V Konferencji ONZ. - Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy - powiedział prezydent Andrzej Duda w stolicy Kataru Dosze. Otworzył panel dotyczący rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich w trakcie Forum Sektora Prywatnego.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda kończył wizytę w Katarze, gdzie brał udział w V Konferencji ONZ poświęconej państwom najsłabiej rozwiniętych. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Katar: drugiego dnia obrad Andrzej Duda zabrał głos m.in. w trakcie debaty o rolnictwie i jego rozwoju.
Katar: drugiego dnia obrad Andrzej Duda zabrał głos m.in. w trakcie debaty o rolnictwie i jego rozwoju. KPRP/Marek Borawski

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, Polska jest przykładem sukcesu, który można osiągnąć, inwestując w rolnictwo. Dodałm, że członkostwo w Unii Europejskiej pozwoliło polskim rolnikom znacznie zwiększyć eksport żywności na cały świat. - Eksport produktów rolno-spożywczych stał się siłą napędową naszego rolnictwa. Przez ostatnie dwie dekady jego wartość wzrosła ponad siedmiokrotnie. W 2021 roku nasze towary trafiły do odbiorców w 198 krajach świata - wyliczał polski prezydent.

Jak dodał, inwestowanie w sektor rolno-spożywczy jest rękojmią gospodarczego rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Wskazał, że rolnictwo stanowi bardzo istotną i dochodową gałąź gospodarki. - Użycie nowoczesnych technologii w rolnictwie, w tym narzędzi sztucznej inteligencji, systemów nawigacji, obrazowania satelitarnego czy platform cyfrowych dla rolników, może zwiekszyć poziom satysfakcjonujących dochodów ludności, przy minimalizowaniu szkód dla środowiska powodowanych przez nawozy sztuczne - przyznał Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:53 12235006_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda kończył wizytę w Katarze, gdzie brał udział w V Konferencji ONZ poświęconej państwom najsłabiej rozwiniętych. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

W wystąpieniu wskazał, że polscy rolnicy już korzystają z nowoczesnych technologii, a przykładem jest obrazowanie satelitarne, wykorzystywane przy tworzeniu statystyk. - Dzięki tym badaniom i wdrożonym funkcjonalnościom rolnicy będą mogli lepiej dostosować typ i jakość stosowanych nawozów, które zwiekszą efektywność plonów i jakość produkowanej żywności - wymieniał prezydent Andrzej Duda.

Polskie firmy gotowe wspierać słabszych

Jak dodał, polskie firmy są gotowe wspierać kraje słabo rozwinięte w modernizacji sektora rolno-spożywczego. - Mamy świadomość, że państwa najsłabiej rozwinięte nie poradzą sobie same z wprowadzeniem wspomnianych rozwiązań. Dlatego Polska prowadzi działania z zakresu m.in. wsparcia przedsiębiorczości państw najsłabiej rozwiniętych, zwiększenia ich efektywności energetycznej, poprawy infrastruktury wodnej oraz ochrony różnorodności biologicznej - zadeklarował Andrzej Duda.

Podał też przykład Polski, która ma już doświadczenie we współpracy prywatnego sektora rolnego i sektora publicznego. - W Polsce mamy zarówno niewielkie gospodarstwa rodzinne jak i duże, w pełni zautomatyzowane gospodarstwa. Zbudowaliśmy System Wiedzy i Innowacji Rolniczych, który ułatwia współpracę administracji, jednostek naukowych, szkół, organizacji branżowych i przedsiębiorców - mówił w trakcie przemówienia Andrzej Duda.

Migracja i nierówności społeczne

Prezydent mówił także o tym, jak ważny jest rozwój rolnictwa dla zatrzymania migracji i wyrównywania nierówności społecznych. - Rozwój rolnictwa gwarantuje poprawę życia na obszarach wiejskich. Odpowiednia modernizacja tego sektora pozwala na zrównoważenie wewnętrznych migracji oraz zniwelowanie różnic społecznych. Dziś sektor rolno-spożywczy zapewnia dochód i miejsca pracy dla tysięcy ludzi - przypomniał Andrzej Duda.

Kraje słabo rozwinięte są określane jako Grupa LDC. Należy do niej wiele państw afrykańskich, Bliskiego Wschodu oraz kraje Azji, w tym Azji Centralnej. W trakcie konferencji w Dosze prezydent Duda rozmawiał z przedstawicielami tych krajów nie tylko o rozwoju rolnictwa, ale także o rosnącej presji migracyjnej, którą odczuwa Europa, oraz o rosyjskiej dezinformacji dotyczącej inwazji na Ukrainę.

Prezydentowi w rozmowach dotyczących rolnictwa towarzyszą m.in. wiceminister rolnictwa oraz przedstawiciele Grupy Azoty i kierownictwo Krajowej Grupy Spożywczej.

Po zakończeniu obrad w ramach V Konferencji ONZ poświęconej krajom najsłabiej rozwiniętych prezydent Andrzej Duda udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jutro zostanie tam oficjalnie powitany przez szejka tego kraju. W planach wizyty są konsultacje z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz rozmowy o uniezależnianiu się od dostaw rosyjskich surowców.

IAR/dad

Prezydent Andrzej Duda na konferencji ONZ w Katarze. Będzie mówić o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę

05.03.2023 10:24
W Katarze rozpoczęła się V Konferencja ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Udział w wydarzeniu bierze prezydent Andrzej Duda, który ma poruszyć kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. Polski przywódca spotkał się też na marginesie Konferencji z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem oraz prezydentem Republiki Malawi Lazarusem Chakwerą.

Prezydent Duda na konferencji ONZ: rosyjska agresja na Ukrainę to wojna neokolonialna

05.03.2023 16:45
Podczas debaty generalnej na V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych w Katarze prezydent mówił, że Rosjanie chcą podbijać i wyzyskiwać sąsiadów, co jest kontynuacją historycznego kolonializmu.

Polska światowym liderem pomocy dla Ukrainy. Nowy raport nie pozostawia złudzeń

06.03.2023 12:45
Z raportu opublikowanego przez niezależny niemiecki think tank Kiel Institute wynika, że Polska w ubiegłym roku była liderem pomocy udzielonej Ukrainie. Koszt wsparcia wyniósł Polskę ponad 2 proc. PKB. Chodzi o finansowe zaangażowanie, jak i utrzymanie przybyłych z tego kraju uchodźców. W czołówce zestawienia brakuje chociażby Niemiec.