Redakcja Polska

Skazanie białoruskich opozycjonistów. Rzecznik rządu: wobec tego kraju potrzebne są kolejne sankcje

06.03.2023 15:31
Na 15 lat więzienia skazał sąd w Mińsku sądzoną zaocznie liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską. Z kolei były dyplomata i minister kultury Białorusi Paweł Łatuszka został skazany zaocznie na 18 lat więzienia - poinformowało Radio Swaboda. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że reżim białoruski zaostrza swoją politykę wewnętrzną. - Wobec tego kraju trzeba podjąć daleko idące działanie, jeżeli chodzi o sankcje międzynarodowe - podkreślił.
PiotrMller: reżim białoruski zaostrza swoja politykę wewnętrzną
Piotr Müller: reżim białoruski zaostrza swoja politykę wewnętrznąPAP/ Marcin Obara

W sądzie w Mińsku zapadły pierwsze wyroki w sprawie tak zwanej Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji. Swiatłana Cichanowska, kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 roku, została skazana zaocznie na 15 lat kolonii karnej, informuje Radio Swaboda. 

Paweł Latuszka, działacz opozycji i były ambasador Białorusi w Polsce otrzymał wyrok 18 lat kolonii karnej. Kolejni trzej podsądni otrzymali po 12 lat kolonii karnej. Oskarżono ich o "utworzenie ugrupowania ekstremistycznego" i "podsycanie nienawiści społecznej". 

Wszyscy osądzeni przebywają za granicą.

Piotr Müller pytany o to na konferencji prasowej podkreślił, że "niestety reżim białoruski konsekwentnie zaostrza swoją politykę wewnętrzną". - Te pokazowe procesy, które mają miejsce w ostatnim czasie, kolejne wyroki na różne osoby pokazują, że niestety wobec Białorusi trzeba podjąć daleko idące działanie, jeżeli chodzi o sankcje międzynarodowe - ocenił rzecznik rządu.

Polska chce sankcji na Białoruś

Zaznaczył, że Polska zwróciła się do Rady UE o to, aby sankcje, które aktualnie obowiązują wobec Rosji, rozszerzyć również na Białoruś. - Mówimy tutaj o sankcjach gospodarczych. Uważamy, że Białoruś powinna być objęta analogicznymi sankcjami, przede wszystkim za to, że też podejmowała działanie czy umożliwiała działania zbrojne z terenu Białorusi wojskom rosyjskim, ale również ze względu na te działania w ostatnim czasie, które zaostrzają represje wobec działaczy opozycji na terenie Białorusi - mówił Müller. 

Dodał, że premier Mateusz Morawiecki różnymi kanałami europejskimi zwrócił się też, "aby na liście sankcyjnej znalazły się wszystkie osoby, które uczestniczą w pokazowych procesach na terenie Białorusi, zarówno prokuratorzy, sędziowie, jak i inne osoby, które są elementami instytucji represji na terenie Białorusi".

Swiatłana Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi, stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów.
Po ogłoszeniu wyroku liderka białoruskiej opozycji skomentowała ten fakt na Twitterze: "W ten sposób reżim »nagrodził« moją pracę na rzecz przemian demokratycznych na Białorusi, ale dziś nie myślę o sobie, tylko o tysiącach niewinnych, zatrzymanych i skazanych na prawdziwe kary więzienia". Dodała też, że nie spocznie, "dopóki każdy z nich nie zostanie uwolniony".


IAR/PAP/dad

Prezydent Andrzej Duda na Konferencji ONZ: trzeba inwestować w technologie w rolnictwie

06.03.2023 13:44
O konieczności rozwoju sektora rolno-spożywczego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mówił prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w V Konferencji ONZ. - Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy - powiedział prezydent Andrzej Duda w stolicy Kataru Dosze. Otworzył panel dotyczący rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich w trakcie Forum Sektora Prywatnego.

Białoruski reżim zaocznie skazał liderkę opozycji Swiatłanę Cichanouską na 15 lat więzienia

06.03.2023 14:13
Sąd w Mińsku skazał zaocznie na 15 lat pozbawienia wolności liderkę białoruskiej opozycji Swietłanę Cichanouską. Równie wysokie wyroki otrzymali zaocznie inni działacze tak zwanej Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji. Były ambasador Białorusi w Polsce i minister kultury tego kraju - Paweł Łatuszka został skazany na 18 lat pozbawienia wolności, a wobec trzech innych opozycjonistów orzeczono wyroki 12 lat więzienia.