Redakcja Polska

Białoruski reżim zaocznie skazał liderkę opozycji Swiatłanę Cichanouską na 15 lat więzienia

06.03.2023 14:13
Sąd w Mińsku skazał zaocznie na 15 lat pozbawienia wolności liderkę białoruskiej opozycji Swietłanę Cichanouską. Równie wysokie wyroki otrzymali zaocznie inni działacze tak zwanej Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji. Były ambasador Białorusi w Polsce i minister kultury tego kraju - Paweł Łatuszka został skazany na 18 lat pozbawienia wolności, a wobec trzech innych opozycjonistów orzeczono wyroki 12 lat więzienia.
Sąd w Mińsku skazał zaocznie liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską na karę 15 lat więzienia
Sąd w Mińsku skazał zaocznie liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską na karę 15 lat więzieniatwitter.com/Sviatlana Tsikhanouskaya

Swietłana Cichanouska w 2020 roku wystartowała w wyborach prezydenckich jako kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki. Reżim ogłosił zwycięstwo dyktatora, jednak Cichanouska i jej zwolennicy stwierdzili, że wyniki wyborów zostały sfałszowane. Tysiące Białorusinów wyszło na ulice. Protest został brutalnie stłumiony przez milicję, a więzienia zapełniły się przeciwnikami reżimu. Swietłana Cichanouska i jej współpracownicy uciekli za granicę.

Przebywający od dłuższego czasu na emigracji białoruski związkowiec opozycyjny Aleś Michalewicz tłumaczy, że gdyby takie osoby jak on czy Swietłana Cichanouska pojawiły się na Białorusi natychmiast zostałyby wtrącone do więzienia. W oświadczeniu cytowanym przez Radio Svoboda Swietłana Cichanouska stwierdziła, że „z wyrokiem, czy bez niego, ja i siły demokratyczne będziemy robić wszystko, by uwolnić naszych więźniów politycznych i poprowadzić kraj ku demokratycznym przemianom".

Wcześniej reżim skazał na 8,5 roku więzienia działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta i na 10 lat obrońcę praw człowieka, Laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.


IAR/dad

Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła skazanie Alesia Bialackiego

04.03.2023 14:00
Wysoki Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka Volker Tuerk wezwał do zaprzestania prześladowań obrońców praw człowieka.

Szef Pentagonu: Bachmut ma dla Rosji większe znaczenie symboliczne, niż strategiczne

06.03.2023 12:22
- Miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy, atakowane od miesięcy przez rosyjskie wojska, ma dla najeźdźców większe znaczenie jako symbol, a nie cel strategiczny lub operacyjny; ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny - ocenił w poniedziałek minister obrony USA Lloyd Austin.

Polska światowym liderem pomocy dla Ukrainy. Nowy raport nie pozostawia złudzeń

06.03.2023 12:45
Z raportu opublikowanego przez niezależny niemiecki think tank Kiel Institute wynika, że Polska w ubiegłym roku była liderem pomocy udzielonej Ukrainie. Koszt wsparcia wyniósł Polskę ponad 2 proc. PKB. Chodzi o finansowe zaangażowanie, jak i utrzymanie przybyłych z tego kraju uchodźców. W czołówce zestawienia brakuje chociażby Niemiec.