Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Ułan Bator odznaczył zasłużonych dla relacji polsko-mongolskich

26.04.2023 08:23
Relacje pomiędzy Polską a Mongolią trwają, niezależnie od tego, czy placówki dyplomatycznej istnieją, czy też nie - oświadczył w środę w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda, wręczając odznaczenia państwowe zasłużonym obywatelom Mongolii.
Prezydent Duda: relacje pomiędzy Polską a Mongolią trwają niezależnie od tego, czy placówki dyplomatycznej istnieją
Prezydent Duda: relacje pomiędzy Polską a Mongolią trwają niezależnie od tego, czy placówki dyplomatycznej istniejąPAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą składa oficjalną wizytę w Mongolii. W środę spotkał się z absolwentami polskich uczelni i wręczył odznaczenia państwowe obywatelom Mongolii, którzy m.in. przyczynili się do zacieśniania polsko-mongolskich relacji i promowania Polski i polskiej kultury.

- Dzisiejsza uroczystość jest najlepszym dowodem tego, że relacje pomiędzy Polską a Mongolią, te zwykłe, międzyludzkie, trwają, niezależnie od tego, czy placówki dyplomatycznej istnieją, czy też nie. I to bardzo dobrze - powiedział prezydent, wskazując, że dowodem tego są odznaczeni obywatele Mongolii.


Posłuchaj
00:21 12325130_1.mp3 Andrzej Duda w Ułan Bator podkreślał, że odznaczeni działali na rzecz budowania tych relacji na różnych polach bez względu na to czy w Mongolii istniały polskie placówki dyplomatyczne (IAR)

 

Prezydent wyraził nadzieję, że otwarta niedawno polska ambasada i wkrótce polski urząd konsularny będą przyczyniały się do zacieśniania relacji między Polską a Mongolią.

Wcześniej na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim, najstarszym uniwersytecie w Mongolii, utworzonym w 1942 roku, prezydent otrzymał tytuł doktora honoris causa w dziedzinie prawa.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Mongolia Andrzej Duda

Niemcy blokują wywalczone przez Polskę sankcje na północną nitkę Ropociągu Przyjaźń

25.04.2023 12:50
Nie wcześniej niż w przyszłym miesiącu można liczyć na porozumienie w Unii w sprawie 11. pakietu sankcji wobec Rosji. Tak uważa minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W piątek Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje z unijnymi krajami i poinformowała co zamierza wpisać do projektu 11 pakietu restrykcji. Wstępne reakcje krajów członkowskich zapowiadają trudne rozmowy - powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci.

Gorzki smak emerytury Angeli Merkel. Media w Hiszpanii: kanclerz popełniła błędy ws. Rosji

25.04.2023 15:11
Emerytura byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel ma gorzki smak , upływa jej na śledzeniu wojny na Ukrainie, pisze w poniedziałek hiszpański dziennik "La Razon".

LOT odmówił wejścia na pokład samolotu rosyjskiej tenisistce

25.04.2023 15:53
Polskie linie lotnicze LOT potwierdziły odmowę odprawy tenisistki Witaliji Djaczenko ze względu na jej rosyjskie obywatelstwo. Zawodniczka planowała udział w turnieju na Korsyce, a jej trasa z Kairu wiodła przez Warszawę.