Redakcja Polska

Niemcy blokują wywalczone przez Polskę sankcje na północną nitkę Ropociągu Przyjaźń

25.04.2023 12:50
Nie wcześniej niż w przyszłym miesiącu można liczyć na porozumienie w Unii w sprawie 11. pakietu sankcji wobec Rosji. Tak uważa minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W piątek Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje z unijnymi krajami i poinformowała co zamierza wpisać do projektu 11 pakietu restrykcji. Wstępne reakcje krajów członkowskich zapowiadają trudne rozmowy - powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci.
Komisja Europejska, naciskana przez Polskę, zdecydowała się zaproponować zakaz importu ropy północnym odcinkiem rurociągu Przyjaźń.
Komisja Europejska, naciskana przez Polskę, zdecydowała się zaproponować zakaz importu ropy północnym odcinkiem rurociągu Przyjaźń.shutterstock.com/Aliaksandr Kushner

- Siłą rzeczy wszystko jest jeszcze w fazie dyskusji - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. - Sądzę, że rzecz będzie zamknięta nie wcześniej niż w głębokim maju - dodał szef MSZ.

Po piątkowych konsultacjach, jak informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, Komisja Europejska, naciskana przez Polskę, zdecydowała się zaproponować zakaz importu ropy północnym odcinkiem rurociągu Przyjaźń. Ale - jak usłyszała Beata Płomecka - nie zgadzają się na to Niemcy, które same zapowiadały w ubiegłym roku, że przestaną pobierać surowiec północnym odcinkiem i pytały kiedy zrobi to Polska.

Unia już w ubiegłym roku nałożyła restrykcje na ropę, ale tylko sprowadzaną drogą morską, wyjątkiem są rurociągi, bo chciały tego Węgry, Czechy i Słowacja korzystające z południowego odcinka Przyjaźni. Polska domagała się sankcji na północny odcinek, by nie narazić się na odszkodowania za zerwany kontrakt.

Sprzeciw Niemiec utrudni przyjęcie 11. pakietu sankcji. Z kolei z powodu utrzymanego sprzeciwu Francji, Węgier i Bułgarii Komisja nie zaproponuje w jedenastym pakiecie restrykcji na sektor jądrowy. Wciąż utrzymujące się różnice zdań spowodowały, że nie będzie w nim także na przykład rosyjskich diamentów.


IAR/dad

Prezydent Andrzej Duda w Mongolii: sektor wydobywczy priorytetowy w relacjach gospodarczych

25.04.2023 10:40
Polska i Mongolia mogą bliżej współpracować w ramach sektora wydobywczego. Jak powiedział przebywający z wizytą w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda, ten obszar ma dla obu państw priorytetowy charakter.

Na polskim rynku pracy zatrudnionych jest legalnie blisko milion 100 tys. pracowników z zagranicy

25.04.2023 11:58
W Polsce pracuje legalnie ponad milion 100 tysięcy cudzoziemców, którzy są zarejestrowani i płacą składki na ubezpieczenia społeczne. Najwięcej, bo 750 tysięcy to obywatele ukraińscy. 

Rosyjscy dowódcy boją się... nowych rosyjskich czołgów T-14 Armata

25.04.2023 12:25
Rosyjska armia ma nową broń do ostrzeliwania ukraińskich pozycji. Kreml wysłał na front pierwszą partię swoich nowych czołgów bojowych T-14 Armata. Związana z reżimem w Moskwie agencja Ria Novosti podaje, że maszyny nie brały jeszcze udziału w operacjach szturmowych.